Le slaba tretjina kontroliranih prevoznikov brez kršitev

Kritično stanje v transportu, saj beležijo veliko, tudi najhujših, prekrškov in goljufij tovornjakarjev. Že četrto leto narašča tudi število odkritih kršitev s tahografi.
Po nedavni nesreči v predoru Cenkova na pomurski avtocesti, ko so trčila tri tovorna vozila, in še posebej po „pustni“ tragični nesreči na Primorki, se vedno znova lahko vprašamo, kakšni vse tovornjaki, zlasti iz vzhodnoevropskih držav peljejo po naših prometnicah. Očitno je stanje na tem področju katastrofalno, kar ugotavljajo tudi nadzorniki. Tako je Finančna uprava RS (FURS) v letu 2017 izvedla 3.544 nadzorov in pri tem ugotovila kar 2.429 kršiteljev. Od tega je bilo kar 486 primerov najhujših kršitev in goljufij, ki so jih prevozniki izvedli s pomočjo naprav in pripomočkov za manipuliranje s tahografom (uporaba magneta, elektronske naprave itd.). Le slaba tretjina (31 %) vseh kontroliranih prevozov je bilo brezhibnih. Izrečenih je bilo kar 3.247 glob v skupnem znesku 6,2 milijona evrov.

Kot pravi Stojan Glavač (odnosi z javnostmi FURS), uslužbenci mobilnih oddelkov FURS izvajajo nadzore nad prevozi po cesti, kjer za tekoči dan ter za preteklih 28 dni preverjajo upoštevanje pravil glede dovoljenih časov vožnje, odmorov ter obveznih počitkov voznikov in pravilnost delovanja snemalnih naprav (tahografov) v skladu z EU uredbami ter mednarodnimi sporazumi. To predstavlja enega pomembnejših ukrepov zagotavljanja večje varnosti tovornega in avtobusnega prometa ter preprečuje nelojalno konkurenco cestnih prevoznikov na enotnem prevozniškem trgu EU. V postopkih nadzora uslužbenci FURS pri ugotovljenih manjših kršitvah ocenijo dejansko situacijo z razumevanjem za upravičena odstopanja, osredotočajo pa se predvsem na odkrivanje hujših kršitev. Pri slednjih prevozniki huje kršijo pravila ur vožnje in obveznega počitka z zatajitvijo ali uničenjem podatkov o aktivnostih oziroma manipulirajo s tahografi tako, da v vozila nelegalno vgradijo elektronske manipulacijske naprave. V teh primerih nadzorniki opravijo podroben pregled celotne snemalne naprave, ožičenja tahografa ter vse dokumentacije. Prevozniki, pri katerih gre za hujše prekrške, namreč ogrožajo varnost vseh udeležencev v prometu, in ne sodijo na slovenske ceste. FURS je v letu 2017 ustavil 3.544 tovornjakov in avtobusov in ob tem opravil nadzor nad 110.614 delovnimi dnevi voznikov. Pri tem je bilo ugotovljenih 4.747 kršitev, od tega 486 primerov najhujših kršitev in goljufij, ki so jih prevozniki izvedli s pomočjo naprav in pripomočkov za manipuliranje s tahografom.

Najpogosteje gre za: prikrivanje dejavnosti in aktivnosti vožnje, počitkov, odmorov; zlorabo tahografa oziroma ponarejanje, zatajitev ali uničenje podatkov, tahografskega vložka ali voznikove kartice. Zaseženih je bilo 105 naprav za manipuliranje tahografa. Največ kršitev je bilo odkritih pri prevoznikih iz drugih držav članic EU (59 %), sledijo tuji prevozniki iz tretjih držav (26 %) in domači prevozniki s sedežem v Sloveniji (15 %). „Odkritih in zaseženih je bilo 105 v vozila vgrajenih sofisticiranih elektronskih naprav za manipuliranje tahografa, krmiljenih s pomočjo prikritih stikal, daljincev in spominskih USB ključev. Pri postopkih obravnave storjenih hujših prekrškov voznikov se ob izrekanju glob za storjene prekrške ugotavlja odgovornost pravnih oseb (prevoznikov), ki so soodgovorne za kršitve, ki jih storijo vozniki“, poudarjajo na FURS.

Razmerje izrečenih glob glede na vrsto osebe (pravna/odgovorna/fizična), kateri je bila izrečena je prikazano v grafikonu. Največ kršitev, ki jih ugotavlja FURS je bilo zaradi: nezadostnega dnevnega oziroma tedenskega časa počitka; prekoračitve neprekinjenega časa vožnje (odmori); prekoračitve dnevnega oziroma tedenskega časa vožnje; zaradi zlorab tahografa, tahografskega vložka ali vozniške kartice, ki je imela za posledico ponarejanje podatkov ali izpisanih informacij ter nezmožnosti predložitve zapisov aktivnosti za tekoči dan oziroma za 28 dni. Pri 3.544 izvedenih nadzorih po Zakonu o delovnem času in obveznih počitkih mobilnih delavcev ter o zapisovalni opremi v cestnih prevozih, so bile ugotovljene kršitve v 2.429 primerih, kar pomeni, da je bilo le 31% vseh kontroliranih prevozov brezhibnih. Ob zaznavi prekrška so bili izvedeni številni ukrepi, kot so: začasni odvzem vozniškega dovoljenja (81 primerov); začasni odvzem prometnega dovoljenja (264 primerov); odrejen izredni pregled zapisovalne opreme v pooblaščeni delavnici (231 primerov); odvzem voznikove kartice (uporaba tuje kartice 115 primerov); izrečenih je bilo 3.247 glob v skupnem znesku 6.228.099,00 evrov, kar je dodatno okrepilo državni proračun.

„Podatki ter analize kažejo na povečano število odkritih primerov najhujših kršitev - goljufij, manipulacij s tahografi, kar pomeni uporabo nedovoljenih naprav, ki omogočajo nepravilno delovanje zapisovalnih naprav (tahografov), pojavljajo pa se vedno nove oblike ter skrita mesta, kjer so manipulacijske naprave nameščene, odkrivanje teh pa je zelo kompleksno in zahteva specifična znanja in poglobljen pristop. S pomočjo vgrajenih manipulacijskih naprav v vozilih, ki so čedalje bolj sofisticirane, manipulanti dosežejo, da se med vožnjo aktivnost vozila v zapisovalno napravo ne beleži, med tem ko se na voznikovo kartico zabeleži počitek“, poudarja Glavač.