NA PROMETNICE SE VRAČAJO MOTORISTI
Policisti motoriste in kolesarje pozivajo k previdnosti na cestah...
Lepo vreme bo kmalu na slovenske ceste znova privabilo kolesarje in motoriste. Predvsem slednjim policisti svetujejo, naj bodo izjemno previdni, in jih pozivajo, naj hitrost svoje vožnje prilagodijo razmeram na cesti, kjer je še vedno veliko pasti, predvsem peska, Enako je vožnjo potrebno prilagoditi svojim izkušnjam, seveda pa je nujna tudi uporaba varnostne čelade. Kolesarji in motoristi so sicer med najbolj ranljivimi udeleženci v cestnem prometu. Zato se morajo vozniki motornih koles in koles z motorjem zavedati, da trenutne razmere za vožnjo niso optimalne.
Asfaltna površina je namreč še vedno hladna in ne omogoča optimalne oprijemljivosti pnevmatik. Poleg tega je na vozišču še veliko udarnih jam in obilo peska od zimskega posipa. Izjemno so pomembne tudi vozne spretnosti in izkušnje, ki so med zimskimi meseci pri voznikih enoslednih vozil zapostavljene. Policisti kolesarjem in motoristom priporočajo naj bodo med vožnjo čim bolj vidni, na kolesu ali motornem kolesu pa naj imajo vedno prižgane luči. Nosijo naj tudi ustrezna oblačila s čim več odsevniki. Motoristi naj pred uporabo motornega kolesa preverijo zračni tlak v pnevmatikah in jih v prvih kilometrih vožnje primerno ogrejejo. Da bi bila udeležba kolesarjev v cestnem prometu bolj varna tako zanje kot za ostale udeležence, morajo kolesarji predvsem spoštovati cestnoprometna pravila, menijo na Generalni policijski upravi. Poskrbeti morajo za tehnično brezhibnost kolesa, nikakor pa ne smejo pozabiti na primerno psihofizično stanj.
Vodja Sektorja prometne policije pri GPU, mag. Ivan Kapun posebej opozarja, da motoristi in kolesarji ne smejo pozabiti, da za vožnjo ne zadošča zgolj izdano vozniško dovoljenje, temveč veliko drugih dejavnikov. „Voznikom motornih koles in koles z motorjem policisti svetujemo: Pred vožnjo preverite zračni tlak v pnevmatikah in jih v prvih kilometrih vožnje primerno ogrejte; Pri vožnji dosledno uporabljajte zaščitno motoristično čelado. Pravilno si jo zapnite. Čist vizir vam omogoča potrebno vidljivost; Ne pozabite na oblačila s ščitniki; Motorno kolo je ozko, zato vas pri večji hitrosti drugi prometni udeleženci hitro lahko spregledajo; Naj bo vaša hitrost primerna okoliščinam, da vas bodo drugi pravočasno opazili, pa tudi vi njih; Poskrbite tudi, da boste čim bolj vidni. Nosite zaščitna oblačila s čim več odsevniki (nalepkami, trakovi) in čelado svetle barve; Nosite tudi odsevni brezrokavnik; Pri vožnji skozi levi ovinek se odmaknite od ločilne črte na sredini vozišča, sicer bo vaša glava brzela tudi meter globoko po smernem vozišču za nasprotni promet; Hitrost in način vožnje motornih koles še posebej prilagodite v prvih minutah deževja; Če vaše motorno kolo nima zavornega sistema ABS, v dežju ali na spolzkem vozišču ne zavirajte na talnih označbah; Izogibajte se asfaltnim površinam, na katerih je posut pesek, razlito olje ali podobno; Reakcijski čas v idealnih pogojih je 0,6 - 0,8 sekunde, v cestnem prometu v povprečju 1 sekundo, pri nezbranem ali utrujenem vozniku pa že 2 sekundi ali več; Zavorna pot do ustavitve je pri hitrosti 100 km/h 40 metrov. Pot ustavljanja je seštevek reakcijske in zavorne poti; Ne vozite, če ste uživali alkohol, mamila, psihoaktivna zdravila ali ste utrujeni. Sicer to lahko hitro postane vaša zadnja vožnja“, dodaja mag. Kapun.
Da bi bila udeležba kolesarjev v cestnem prometu bolj varna tako zanje kot za ostale udeležence, morajo tudi kolesarji spoštovati cestnoprometna pravila; Voziti morajo po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča v smeri vožnje; Kolesarji morajo voziti drug za drugim, razen na kolesarski poti, kjer smeta voziti dva kolesarja vzporedno, če širina poti to omogoča; Med vožnjo s kolesom je prepovedano iz rok izpustiti krmilo, dvigniti noge s pedal, voditi, vleči ali potiskati druga vozila, pustiti se vleči ali potiskati, prevažati predmete, ki ovirajo kolesarja pri vožnji, voziti druge osebe, razen če to dopušča zakon; Na kolesu je dovoljeno prevažati otroka, mlajšega od 8 let, če je na kolesu pritrjen poseben sedež za otroka in je kolo dodatno opremljeno s stopalkami za otroka; Na kolesu in v priklopnem vozilu, ki je dodano kolesu, sme otroka prevažati le polnoletna oseba; Voznik mora imeti ponoči in ob zmanjšani vidljivosti prižgano na sprednji strani belo luč za osvetljevanje ceste, na zadnji strani pa rdečo pozicijsko luč. Na zadnji strani kolesa mora imeti nameščen rdeč odsevnik, na obeh straneh pedal rumene ali oranžne odsevnike, na kolesih pa rumene ali oranžne bočne odsevnike...