Oseminštiridesetletnica še vedno v smrtni nevarnosti!
Policisti iščejo krivce za nesrečo s čolnom na reki Muri. V reko je padla tudi županja madžarske občine Muraszemenye.
Kar nenavadna nesreča se je minulo soboto, 20.6.2015 popoldan, ko je nad pomursko ravnico divjalo neurje, pripetila udeležencem, 13. mednarodnega spusta „Murskih ladij“, od Cmureka v Avstriji do Dekanovca na Hrvaškem. V nesreči, ki se je pripetila okoli 17. ure so bile tri osebe odpeljane v murskosoboško bolnišnico, ena ni bila poškodovana in so jo takoj odpustili, dve sta ostali v bolnišnici na zdravljenju, izmed njih ena je še vedno v življenjski nevarnosti, ena pa izven nevarnosti. Tiskovna predstavnica PU Murska Sobota Suzana Rauš nam je povedala, da je Operativno komunikacijski center PU Murska Sobota, v soboto, 20.6. ob 17.04 uri bil obveščen, da je na reki Muri v Melincih čoln zapeljal pod brod in se prevrnil.
„Policisti smo z zbiranjem obvestil na kraju ugotovili, da se je v okviru organizirane prireditve osem državljanov madžarske spuščalo po reki Muri s čolnom – gumenjakom iz smeri Petanjcev v smeri Melincev. Ko so nameravali s čolnom pristati na obrežju reke Mure v naselju Melinci je medtem, ko je ena oseba izstopila, tok vode potegnil čoln v smeri proti brodu, pri čemer so se ostali udeleženci v čolnu ob trčenju slednjega z brodom prevrnili v reko. Iz vode so jih nato reševali prisotni na obrežju, nekateri pa so se iz vode rešili sami. Trije udeleženci so bili z reševalnim vozilom odpeljani v Splošno bolnišnico Murska Sobota, kjer je bilo ugotovljeno, da je 48-letna udeleženka v življenjski nevarnosti, en udeleženec je izven življenjske nevarnosti, en pa je bil po pregledu odpuščen, saj ni bil poškodovan“, je povedala Suzana Rauš, ki dodaja, da policisti še zbirajo obvestila glede odgovornosti za nastalo nesrečo.
Kot nam je v nedeljo povedal predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije in vodja koordinacijskega odbora spusta Karel Lipič, je sploh prvo nesrečo na že 13. spustu, bolj kot ne povzročila vremenska ujma in splet drugih nepredvidljivih okoliščin. „K sreči se je vse končalo sorazmerno srečno, tako da smo lahko nadaljevali“, nam je povedal Lipič, ki je razložil, da organizatorji niso mogli preprečiti nesrečo, ki da jo je povzročil splet nesrečnih okoliščin. „Tako kot vedno smo za vse poskrbeli. Predvsem so vsi udeleženci morali imeti oblečene rešilne jopiče, kar je tudi preprečilo še hujšo tragedijo pri Melincih. Zraven sta bili tudi dve poklicni reševalni ekipi, kjer so po trije reševalci bili spredaj in zadaj. Brez njih in pred prihodom reševalcev iz Murske Sobote, bi gotovo lahko bilo hudo“, nam je povedal Karel Lipič, ki je dodal, da gre v tem primeru za mednarodno prireditev, kjer sodelujejo štiri države in zato so tokrat zraven bilo reševalci iz Hrvaške, kar da je v takšnih primerih dogovorjeno in dovoljeno.
Naš sogovornik je tudi povedal, da so na čelnih večinoma usposobljeni udeleženci spusta, ki so pogosto na vodi, le Madžari so na omenjenem čolnu imeli večinoma laike. „In ko je »vodja« zapustil čoln, je druge prijela panika, tako da so trčili v brod, ki v tem primeru sploh ne bi smel biti tam temveč na drugi strani reke Mure. Po trčenju v čoln je vseh sedem ljudi (dva moška in pet žensk) padlo v vodo. Med njimi je bila tudi županja madžarske občine Muraszemenye, ki je enako kot večina drugih sama prišla na obalo. Le ena ženska je popila nekaj vode in so jo oživljali, enega moškega je dogodek šokiral in so tudi njega odpeljali v bolnišnico. Pozneje se nam je pridružil, a so nas Madžari iz solidarnosti do ponesrečencev v nedeljo zjutraj zapustili, mi ostali pa smo nadaljevali in vse skupaj končali kot je bilo planirano. V nadaljevanju ni bilo nobenih težav. Mi pa tudi sicer če ni pogojev nikamor ne silimo in smo tako eno leto vmes odpovedali spust, ker je Mura bila previsoka“, nam je še dejal Lipič, ki je zatrdil: „Mura je kljub vsemu varna, če se na njenih valovih varno obnašamo!“.