POKANJE S KARBIDOM IN MOŽNARJI JE OMEJENO IN PREPOVEDANO
Spet je tukaj tudi velikonočno pokanje s karbidom...
Policisti opozarjajo, da bodo dosledni, in da so kazni za prekrškarje izjemno visoke; V pomurski regiji je doslej bilo že veliko otrok in odraslih hudo poškodovanih.
Čeprav v teh dneh praznujemo največji krščanski praznik, ki naj bi minil v družinski idili in brez nezgod in drugih težav, pa je tukaj tudi lahkomiselno pokanje, ki se žal prepogosto konča tragično. Navkljub vsem opozorilom policistov in nekaterih drugih ustanov in zavodov, se namreč praktično vsako velikonočno praznovanje, pravzaprav nepotrebno pokanje s karbidom, v naši državi, predvsem pa v Pomurju in sploh na skrajnjem severovzhodu države, konča tragično.
„Žal se policija vsako leto med Velikonočnimi prazniki srečuje s problematiko, ki je povezana z različnimi napravami, ki jih posamezniki uporabljajo za pokanje. Pogosto pri tem uporabljajo možnarje ali druga priročna sredstva. V preteklih letih je zaradi tega velikokrat prišlo tudi do hudih in lahkih telesnih poškodb. Največkrat pa se z pokanjem z acetilenom (karbidom) v nočnem času moti javni red in mir. Poleg uporabe karbida in drugih eksplozivnih sredstev, se ob teh praznikih uporabljajo tudi pirotehnični izdelki, ki so lahko ob nestrokovni uporabi izredno nevarni. Čeprav za uporabo karbida ni posebnih omejitev, razen v nočnem času, je potrebno ponovno opozori na pazljivost pri uporabi karbida, kar posebej velja za otroke. Po izkušnjah iz preteklosti se namreč največ nesreč zgodilo zaradi nepazljivosti ali malomarnosti“, pravi Boris Rakuša, inšpektor SUP Murska Sobota.
Ob tem inšpektor Rakuša opozarja, da je uporaba pirotehničnih izdelkov razreda I in II, katerih glavni učinek je pok, dovoljena le v času med 26.decembrom in 2. januarjem, kar pomeni, da teh izdelkov v času med Velikonočnimi prazniki ni dovoljeno uporabljati. „Policisti bodo v primeru uporabe pirotehnike v nasprotju s predpisi, na podlagi 50. člena Zakona eksplozivih izrekali globe v višini 417 EUR. Možnarji, katerih uporaba je med Velikonočnimi prazniki v posameznih delih države, pa tudi na območju Pomurja zelo pogosta, sodijo med orožje, ki ga morajo posamezniki prijaviti in imeti zanj tudi priglasitveni list .Ta orožna listina pa jim ne omogoča pravice do neoviranega nošenja, njihova uporaba pa je možna le v okviru organiziranih javnih prireditev pod pogoji, ki veljajo za izvedbo takšnih zbiranj in kot jih določi upravni organ. Uporabo karbida in drugih plinskih zmesi za pokanje opredeljuje 11.člen Zakona o varstvu javnega reda in miru. Isti člen tudi določa, da je pokanje med Velikonočnimi prazniki dovoljeno ob pogojih, ki jih zahteva Zakon o eksplozivih. To v praksi pomeni, da policija oseb, ki bodo uporabljali acetilen (karbid) in druge plinske zmesi za pokanje v času Velikonočnih praznikov, če bodo seveda upoštevana vsa varnostna navodila, ki jih predvideva Zakon o eksplozivih, ne bo sankcionirala. Ni pa dovoljeno pokanje v nočnem času med 22.00 in 6.00 uro, ko se lahko s pokanjem moti mir ali počitek ljudi. V primeru takega motenja miru in počitka ljudi se kršitelj kaznuje z globo najmanj 83.46 EUR“, dodaja Rakuša, ki je obljubil, da bodo pomurski policisti upoštevali zakonodajo, in da se vsem kršilcem slabo piše. Predvsem jim je namreč interes, da bi ljudje in živali imeli mir, ob tem, da se ne bi zgodila kakšna tragedija.
Tudi zdravnik v soboški bolnišnici Arpad Nočič, dr.med. se je zavzel za striktno izvajanje prepovedi pokanja, ki ogroža zdravje in tudi življenja ljudi. »Če pa se že ne morejo izogniti tradiciji in »morajo« pokati, potem naj zraven ne bi bilo otrok, ki so nekako najbolj izpostavljeni, ob vsem pa ne morejo sami predvideti tragičnih posledic. Odrasli pa, če ne morejo brez tega pa naj to počnejo vsaj v treznem stanju, kajti pod vplivom alkohola so ljudje bolj hrabri in nesreče so še bližje«, nam je povedal zdravnik Aropad Norčič, dr.med. Čeprav sicer za nabavo karbida ni posebnih omejitev, policisti prosijo starše oz. skrbnike otrok, da na možne posledice uporabe še posebej opozorijo otroke in mladostnike. Po dosedanjih izkušnjah se namreč največ nesreč zgodi predvsem zaradi nepazljivosti in lahkomiselnosti.
In tudi nam ne ostane drugo, kot da ob tej vnovični tragediji na skrajnjem severovzhodu države, ponovimo opozorilo, ki smo ga med tem pogovorom z zdravnikom, policisti in ponesrečenim fantom pogosto slišali »da je streljanje s karbidom in raznimi možnarji lahko zelo nevarno, zato se temu odpovejte in se razveseljujte raje s čim drugim«. Kljub temu, da gre ponekod za tradicionalno obeleževanje praznika s pokanjem, se namreč moramo zavedati, da je to lahko zelo nevarno, menijo policisti.
Kako se zaščititi pred vlomilci?
PRAZNIČNI ČAS JE KOT NAROČEN ZA TATOVE IN VLOMILCE
Tako kot vse praznike, tudi velikonočne spremlja povečano število premoženjske kriminalitete. Po podatkih policije se namreč število vlomov v stanovanja in stanovanjske hiše nenehno povečuje, za policiste in kriminaliste pa je to izjemno zahtevno področje preiskovanja. Omenjena kazniva dejanja so izjemno vabljiva kar potrjujejo tudi podatki policije, saj vlomi nenehno naraščajo po vsej državi in enako tudi v Pomurju ter na območju PP Gornja Radgona.
»Mnogi občani niti ne slutijo, da se vlomilci (mogoče prav zdaj) pripravljajo na vlom v njihovo stanovanje, da poizvedujejo o njihovih navadah, lastnostih, in tehtajo svoje možnosti in tveganja. Vsak dan smo priče raznovrstnim premoženjskim deliktom, tudi z elementi nasilja. Izvršujejo jih posamezniki ali celo skupine kriminalcev. Lotijo se vseh dobrin, ogrožajo celo telesno integriteto ljudi. Tatovi vstopajo v objekte, ne da bi predhodno zvonili na hišnih vratih, ob zalotitvi pa se takoj izgovorijo, da nekoga iščejo, da ponujajo kaj na prodaj, da so razni mojstri in podobno. Včasih je težko razumeti nekatere lastnike stanovanj in hiš, ki premalo mislijo na svojo varnost in varnost svojega doma, čeprav je bivališče najbolj zaseben, intimen prostor, v katerega je vsak tuj poseg neprijeten in povzroča lastniku negotovost, nelagodje in končno nenadomestljivo premoženjsko škodo. Mnogi domovi na področju celotne PU Murska Sobota in tudi PP Gornja Radgona, so slabo varovani, policisti in kriminalisti pa nemalokrat na ogledih po prijavah vlomov ugotovijo, da so bila vrata ob tatvinah le zaloputnjena, da so oškodovanci pustili okna ali balkonska vrata priprta, garažna, kletna ali stranska vrata nezaklenjena itd. Zmotno je mišljenje, da vlomilci delujejo le zvečer oz. ponoči, saj je skoraj polovica vlomov storjena podnevi. Možnosti in načini vlomov so različni, največkrat pa se izkoriščajo priložnosti, ki jih ponudijo lastniki sami, čeprav se včasih tudi sami tega ne zavedajo. Vsaka neprevidnost, lahkomiselnost, pozabljivost ali kakšna druga napaka pride vlomilcem ali tatovom prav. Če jo odkrijejo, ukrepajo. Skrb za varnost našega doma mora tako postati način življenja in razmišljanja«, poudarja inšpektor SUP PU Murska Sobota Boris Rakuša.
Sam Rakuša ter vodja policijskega varnostnega okoliša Radenci Andrej Kocbek, ter najbrž tudi mnogi drugi policisti in sploh državljani, pa si tudi želijo, da bi minili letošnji velikonočni prazniki brez poškodb, hrupa in jeze zaradi uničenega premoženja. Opozarja pa tudi, da lahko veliko storimo tudi na samozaščiti, ne le pri uporabi pirotehnike temveč tudi pri preprečevanju vlomilcev pri njihovem delu, tako na lastnem domu kot pri sosedih…