Sojenje Volgemutu se seli v Mursko Soboto!

Potem ko je na ptujskem sodišču po seriji izločitev nezakonitih dokazov zmanjkalo sodnikov, ki ne bi bili okuženi s primerom Milana Volgemuta, obtoženega umora, mu bodo začeli soditi pred velikim senatom v Murski Soboti.
Ptuj – Predsednik okrožnega sodišča v Murski Soboti, sodnik Branko Palatin nam je potrdil, da se na omenjeno sodišče, s strani ptujskih kolegov, že prispel spis povezan s kaznivim dejanjem umora, po katerem naj bi upokojeni policist Milan Volgemut, umoril ptujskega gostilničarja Franca Klinca. Obtoženi Volgemut, ki naj bi svojega prijatelja in znanca umoril v njegovi gostili praktično v središču Ptuja, je že petnajst mesecev v priporu, a procesu pa ni videti konca. Po nedavni razveljavitvi sodbe, s katero ga je ptujsko okrožno sodišče obsodilo na 20 let zapora, in po izločitvi še dveh sodnikov se je namreč proces znova znašel na začetku. Zdaj je moral kazenski spis prevzeti že četrti sodnik in Milanu Volgemutu, kot rečeno, ne bodo več sodili na Ptuju, ampak v Murski Soboti, ker na ptujskem okrožnem sodišču preprosto ni več sodnika, ki ne bi bil "okužen" z njegovim primerom. Po naših neuradnih podatkih bo veliki senat peterice, v katerem naj bi bil tudi predsednik sodišča Branko Palatin, vodila sodnica Natalija Paulič Goldinskij, ki je že pregledala obsežen spis in bo že za sredo maja razpisala glavno obravnavo.

Za omenjeno kaznivo dejanje, po 116. členu KZ-1 RS, nekdanjemu policistu Volegmutu grozi do 30 let zapora, saj naj bi storil skoraj popoln zločin, ki se mu očita. Vse se je odvijalo dan po sv. Miklavžu, v noči na 6. december 2013, ko je Milan ustrelil znanega ptujskega gostilničarja. Očitajo mu, da je Klinca prišel ustrelit po četrtkovem plesu za upokojence, zaradi česar je bilo v gostišču nešteto bioloških sledi. Obenem strelec v lokalu ob Dornavski cesti na Ptuju ni pustil nobenih prstnih odtisov, odstranil je tudi materialne dokaze, balistiki so kasneje ugotovili, z orožjem kakšnega kalibra je bil ustreljen gostilničar, dokazov o tem, ali je moril res Volgemut, pa je bilo premalo. Tožilstvo na prvem sojenju ni razpolagalo z neizpodbitnimi dokazi, pač pa zgolj z indici, kar je bilo za sodnico Biserko Rojic dovolj, da je upokojenega policista spoznala za krivega in ga obsodila na 20 let zapora.

Ker pa ptujska Rojičeva pri pisanju sodbe indicev ni sestavila v logično zaporedje, trdno dokazno verigo, višjim sodnikom ni preostalo drugega, kot da sodbo razveljavijo. Ne le, da so višji sodniki delno ugodili pritožbi obrambe, sodba je bila napisana tako pomanjkljivo in v neskladju z dokazi v spisu, da je morala pasti po uradni dolžnosti, in konec lanskega decembra se je na prvostopenjskem sodišču postopek proti obtoženemu umora začel znova. Primer je bil v novo presojanje zaupan sodniku Marjanu Strelcu, a se je zapletlo že na začetku, ker je višja tožilka Diana Šeruga Sagadin v spis vložila dopolnitev kazenske ovadbe, za katero se je kmalu izkazalo, da je nastala na podlagi nezakonitega dokaza. In ker se je sodnik Strelec seznanil z nezakonitim dokazom, je, logično, predlagal svojo izločitev. Kazenski spis je nato prevzela še tretja sodnica Katja Kolarič, edina, ki od ptujskih kazenskih sodnikov še ni bila okužena s primerom. Vendar tako ni ostalo dolgo.

Zagovornika Volgemuta, odvetnika Matica Klemenčiča in Janeza Koščaka so zmotili novi dokazi tožilstva, ki so se pojavili v spisu. Nanašali so se namreč na dokaze iz sporne dopolnitve kazenske ovadbe, ki je bila predhodno izločena iz spisa, in sodišče je pritrdilo njunim trditvam, da tožilstvo ni pazilo na tako imenovano doktrino sadežev okuženega drevesa. Zaradi seznanitve s "sadežem okuženega drevesa" se je posledično okužil ves sodni senat, zato je bil izločen še ta in kot rečeno, na Ptuju je zmanjkalo kazenskih sodnikov za sojenje Volgemutu.

Dopolnitev kazenske ovadbe, ki so jo kriminalisti ptujskemu tožilstvu posredovali leto po umoru ptujskega gostilničarja Franca Klinca, se je nanašala na ogled nekdanjih vojaških objektov v Novi vasi pri Ptuju, ki so ga kriminalisti opravili 16. decembra lani. Tam je policija našla tulce, o katerih je domačin trdil, da bi utegnili biti od obtoženega Milana Volgemuta, češ da je tam pogosto streljal. Kot že rečeno, je policija pri zbiranju tega dokaza ravnala nezakonito, ker na ogled ni povabila obtoženega niti njegovih zagovornikov, pa bi to morala storiti glede na to, da je bila obtožnica zoper Volgemuta že zdavnaj pravnomočna in tudi sojenje je bilo že v teku. Najbolj zanimiva pri tem zapletu pa je okoliščina, da sporni dokaz, ki je letel iz spisa, za obtoženega menda sploh ni obremenilen, saj v izločenih dokazih piše, da "najdeni tulci niso bili izstreljeni iz tistega orožja, s katerim je bil ubit nesrečni gostilničar".

Torej murskosoboške sodnike, na čelu s sodnico Natalijo Paulič Goldinskij, čaka novo dramatično sojenje. Kaj se je dogajalo usodnega večera na Ptuju? Takrat 59-letnega gostilničarja Franca Klinca so 6. decembra 2013 našli mrtvega v njegovem lokalu na Ptuju. Tožilstvo je krivdo pripisalo Volgemutu, ki naj bi sredi noči Klinca petkrat ustrelil v različne dele telesa, zaradi česar je na kraju dogodka umrl. Ob tem naj bi Klincu ukradel 170 evrov, poleg koristoljubja pa naj bi Volgemuta po navedbah tožilstva h kaznivemu dejanju gnala še želja po maščevanju, saj naj bi ga Klinc obtožil tatvine in požiga lovskega doma nekaj mesecev prej...