ŠTIRIDESETLETNIKA KONČALA V PRIPORU
Pomurski kriminalisti in policisti so znova zadali hud udarec organizatorjem prodaje prepovedanih drog in tudi narkomanom v Pomurju in na ...
Pomurski policisti razkrinkali pomursko – štajersko narkomansko združbo
Med preprodajalci prepovedanih drog tudi 63 – letna Prekmurka
Murska Sobota, 16. aprila – Pomurski kriminalisti in policisti so znova zadali hud udarec organizatorjem prodaje prepovedanih drog in tudi narkomanom v Pomurju in na Štajerskem. Kot je povedal Janez Lovrec, vodja SKP PU Murska Sobota, so pomurski kriminalisti že v drugi polovici leta 2007 ugotovili, da je moški, star 40 let, doma iz območja Upravne enote Murska Sobota, sicer stari znanec policije in pravosodja, ponovno začel preprodajati prepovedano drogo heroin. In sicer je drogo preprodajal preko svojih posrednikov, ki so hkrati bili tudi uživalci prepovedanih drog, posameznim odjemalcem pa je drogo prodal tudi sam. In soboški kriminalisti so skupaj s kriminalisti SKP PU Maribor, SKP PU Ljubljana in policisti drugih enot PU Murska Sobota, uspeli identificirati posamezne osumljence in ugotoviti njihove vloge.
„Kriminalisti so z izvajanjem prikritih preiskovalnih ukrepov in klasičnim policijskim delom dokazali kriminalno dejavnost osumljenca, kakor tudi trem drugim osumljencem in osebi, katera mu je prepovedano drogo dobavljala. Tako smo ugotovili, da sta drogo za osumljenega preprodajala: moški, star 35 let, doma iz območja UE Murska Sobota, in moški, star 41 let, doma iz območja UE Gornja Radgona, sicer sama uživalca prepovedanih drog. Omenjena sta dobivala drogo od osumljenega v količinah okrog 10 g in potem le to v t. i. ulični prodaji preprodala po manjših odmerkih uživalcem prepovedanih drog iz območja Pomurja. Osumljeni je drogo nabavljal od moškega, starega 40 let, doma iz območja UE Slovenska Bistrica, in sicer v količinah od 25 do 50 g, kateri jo je sam vozil na dom osumljenega ali pa jo je ta odhajal iskat na območje UE Slovenska Bistrica“, je dejal Lovrec, ki je dodal, da je pri prevozu in sprejemu prepovedane droge, prvemu osumljenemu Sobočanu pomagala tudi ženska, stara 63 let, doma iz območja UE Murska Sobote.
„V šestih mesecih je doslej kriminalistom uspelo zoper omenjene osumljence podati kazenske ovadbe zaradi storitve 19 kaznivih dejanj Neupravičene proizvodnje in prometa z mamili po členu 196 KZ in eno kaznivega dejanja Nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksplozivov po členu 310 KZ. Orožje je bilo zaseženo enemu od osumljenih, ki ga je imel pri sebi. Povedal je, da ga je posedovala zaradi osebne varnosti. V nadaljevanju pa so kriminalisti ugotovili še dodatnih 30 kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa z mamili. Skupno torej 49 kaznivih dejanja s področja prepovedanih drog. Skupno je bilo osumljenim zaseženo okrog 100 g heroina in 10 g kokaina. Kriminalisti so pri štirih osebah dne 7. 4. 2008 opravili hišne preiskave, med katerimi so našli v več primerih razni pribor za uživanje, tehtanje in tudi prepovedano drogo heroin in kokain. Za eno osebo, pri kateri so opravili hišno preiskavo, niso ugotovili, da bi izvršila kaznivo dejanje, zato zoper njo niso podali kazenske ovadbe. Prvo osumljeni se je s kriminalno dejavnostjo ukvarjal izključno zaradi pridobitve protipravne premoženjske koristi, saj sam ni uživalec prepovedanih drog. Vsi osumljeni, razen zgoraj navedene ženske, so bili doslej že obravnavani za storitev tovrstnih kaznivih dejanj“, je dejal inšpektor Lovrec, ki ni mogel ugotoviti koliko prepovedane droge so omenjeni že spravili v promet in koliko so s tem zaslužili. Je pa dejal, da na slovenskem tržišču znaša en gram heroina 40,00; en gram kokaina pa 60,00 evrov.
Kakorkoli že, v Pomurju je znova, vsaj začasno prekinjena narkomanska preskrba. Glavna dva osumljena (40-letni osumljenec iz območja UE M. Sobota in 40-letni osumljenec iz območja UE Slovenska Bistrica) so kriminalisti (v preiskavi kaznivih dejanj je skupno sodelovalo 26 kriminalistov in policistov), s kazensko ovadbo privedli k preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Murski Soboti, kateri je zoper oba odredil pripor.
Slavko Koroš, vodja sektorja za organizirano kriminaliteto UKP GPU, je predstavil „narko“ stanje na celotnem območju Slovenije. Dejal je, da je Slovenija „nekakšna vez“ med vzhodom in zahodom, ter da z dobrim sodelovanjem z drugimi policijami, uspevajo odkriti velike količine prepovedanih drog. Zanj je zaskrbljujoče dejstvo, da so v Afganistanu v lanskem letu pridelali za 70 % več heroina kot prejšnja leta. „In ta heroin iz Afganistana, čez Turčijo in Kosovo“, potuje po t.i. balkanski poti na zahod. Mi smo tako tranzitna kot porabniška država za prepovedane droge, predvsem heroin in nekoliko manj kokain. Težko bi izpostavil nekatero slovensko regijo, ki bi po problematiki drog izstopala, saj je problem sorazmerno razdeljen po vsej državi“, je med drugim dejal Koroš, ki je zatrdil, da se je letos po vsej državi občutno povečalo število kaznivih dejanj povezanih s prepovedanimi drogami.
V Pomurju se je število tovrstnih kaznivih dejanj ustalilo povprečno nekje nad 200 letno. Večinoma gre za KD (196) Neupravičena proizvodnja in promet z mamili, bistveno manj pa za KD (197) Omogočanje uživanja mamil. Leta 2000 je bilo skupno 77 omenjenih KD, leta 2001 – 169; 2002 – 184; 2003 – 141; 2004 – 123; 2005 – 100; 2006 – 220; 2007 – 209; 2008 (do 8.4.) - 64.
KAJ PRAVI ZAKONODAJA?
Če bodo na sodišču dokazali vseh 50 očitanih kaznivih dejanj, čaka osumljence veliko let v zaporu. Zakonodaja namreč za tovrstna kazniva dejanja povezana s prepovedanimi drogami predvideva visoke kazni.
In sicer 196. člen KZ RS: (1) Kdor neupravičeno proizvaja, predeluje, prodaja ali ponuja naprodaj, ali zaradi prodaje kupuje, hrani ali prenaša, ali posreduje pri prodaji ali nakupu, ali kako drugače neupravičeno daje v promet substance ali preparate, ki so razglašeni za mamila, se kaznuje z zaporom od enega do desetih let. (2) Če je dejanje iz prejšnjega odstavka storjeno v hudodelski združbi za izvrševanje takih dejanj, ali če je storilec tega dejanja organiziral mrežo prekupčevalcev ali posrednikov, se kaznuje z zaporom najmanj petih let. (3) Kdor brez pooblastila izdeluje, nabavlja, ima ali daje v uporabo opremo, material ali predhodne sestavine, za katere ve, da so namenjene za proizvodnjo mamil, se kaznuje z zaporom od šestih mesecev do petih let. (4) Mamila in sredstva za njihovo izdelovanje ter prevozna sredstva s posebej prirejenimi prostori za transport in hrambo mamil, se vzamejo.
Omogočanje uživanja mamil - 197. člen KZ RS: (1) Kdor napelje drugega k uživanju mamila ali mu da mamilo, da ga uživa on ali kdo drug, ali kdor da na razpolago prostore za uživanje mamila, ali kako drugače omogoči drugemu, da uživa mamilo, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let; (2) Če je dejanje iz prejšnjega odstavka storjeno proti mladoletniku ali proti več osebam, se storilec kaznuje z zaporom od enega do desetih let; (3) Mamila in pripomočki za njihovo uživanje se vzamejo.