Tudi mladi Pomurec nasedel spletnim goljufom!

Policisti nenehno opozarjajo, da ne postanite tarča spletnega izsiljevanja z golimi posnetki ali fotografijami. Nekateri se sramujejo svoje naivnosti in raje plačajo izsiljevani znesek...
Čeprav policisti nenehno opozarjajo na nevarnost spletnih izsiljevanj in goljufij, se praktično iz dneva v dan zgodi, da mnogi naivni Slovenci in zlasti Slovenke nasedejo leporečju „z druge strani“ računalnika oz. družabnih strani. In tako se je pred dnevi tudi v poročilu Policijske uprave Murska Sobota o dogodkih v minulih 24 urah pojavilo obravnavano kaznivo dejanje spletnega izsiljevanja, kar smo pri policistih dodatno preverili. „Šlo je za en primer poskusa kaznivega dejanja izsiljevanja po 213. členu KZ-1 RS, in sicer preko družabnega omrežja Facebook, pri čemer je neznana storilka zato, da bi sebi ali komu drugemu pridobila premoženjsko korist, vzpostavila "prijateljstvo" in (lažno) zaupanje z 21. letnim oškodovancem preko omenjenega profila in ga s tem, da se je sama pojavila gola pred kamero prepričala, da se je tudi sam slekel do spodnjih hlač in majice, kar je izkoristila in ga posnela, nato pa mu zagrozila, da bo posnetek posredovala njegovim prijateljem in delodajalcu, v kolikor ji ne bo preko Western Uniona poslal oz. nakazal 2.500,00 evrov. Ker oškodovanec izsiljevanega zneska ni plačal in zadevo prijavil policiji, je zaradi tega ostalo zgolj pri poskusu, ki je prav tako kazniv. Za osnovno obliko izvršitve kaznivega dejanja izsiljevanja je predpisana kazen zapora do petih let“, nam je zatrdil Dejan Bagari, mag., vodja operativno komunikacijskega centra PU Murska Sobota.

Tudi sicer so slovenski policisti prejeli že več prijav izsiljevanja preko spleta in družabnih omrežij, kot so Facebook, Twitter in Instagram. Med oškodovanci so bile najpogosteje mladoletne osebe (tako fantje kot dekleta), nekaj žrtev pa je bilo tudi odraslih. Storilci so izkoristili njihovo nevednost, naivnost, preveliko zaupljivost in osamljenost. Poleg finančne škode pa izsiljevanje z intimnimi posnetki uporabnikom povzroči tudi hudo psihično stisko. V letu dni je tako nacionalni center SI-CERT obravnaval že 100 primerov Slovencev, ki so postali žrtve izsiljevanja z intimnimi posnetki! Zato vse spletne uporabnike opozarja, naj previdno navezujejo stike z neznanci, saj se lahko hitro ujamejo v past izsiljevanja. „Skupno vsem primerom je, da se neznanec ali neznanka, navadno pod izmišljenim imenom in z lažnim profilom, izdaja za žrtvinega sovrstnika. Po potrditvi »prijateljstva« na družabnem omrežju neznanec mladoletnemu ali odraslemu uporabniku pošlje nekaj zasebnih sporočil in predlaga, naj vsa njuna nadaljnja komunikacija poteka preko drugih spletnih omrežij za hitro komuniciranje, predvsem preko storitev z video komunikacijo, kot je Skype“, poudarjajo na Policiji.

»Ful dobr« zgledaš ...«! Po nekaj stikih, ko se med njima vzpostavi (lažno) zaupanje, neznanec izkoristi informacije, ki jih je o sebi dala žrtev, in uporabnika pripravi do tega, da mu pošlje svojo golo fotografijo ali da se sleče, v skrajnih primerih celo samozadovoljuje pred kamero.

Plačaj, drugače bom vse skupaj objavil! Neznanec to početje posname, nato pa se začne izsiljevanje. Od žrtve zahteva še več podobnih spolnih aktivnosti ali nove, še bolj intimne fotografije. Ali pa zahteva denar (od 300 do 1.500 evrov). Če denarja ne bo dala, grozi neznanec, bo žrtvine gole ali polgole posnetke objavil na spletu: forumih in portalih, ki jih obiskujejo žrtvini prijatelji. Grozi tudi, da jih bo poslal njenim znancem ali staršem ter sodelavcem in delodajalcu, če je žrtev zaposlena.

Gre za pogoste primere izsiljevanja, saj so denimo ljubljanski policisti, v samo enem tednu prejeli štiri prijave zlorab najstnikov obeh spolov, ki so se znašli v primežu izsiljevalcev. Osumljenec je od njih terjal gole fotografije. Več takšnih primerov pa so obravnavali tudi primorski policisti. Žrtve so bile večinoma srednješolke, preiskovali pa so tudi primere, ko so storilci izsiljevali osnovnošolke iz višjih razredov. Podobnih primerov izsiljevanja je še več, saj jih nekateri najstniki in njihovi starši policiji niti ne prijavijo. V Kopru so obsodili 21-letnika, ki je doma hranil skoraj 2000 fotografij, na katerih so bili prikazani zlorabljeni otroci. Z otroki in mladoletniki je navezoval stike prek spletnih klepetalnic in skypa ter jih nagovarjal, da so se pred kamero slačili. Do fotografij je prihajal tudi prek spletnih klepetalnic in portalov, kjer je tudi sam razširjal svoje posnetke zlorabljenih otrok. Mariborsko sodišče pa je maja letos obsodilo 23-letnika, ki se je pretvarjal, da je ženska, in tako prišel do spornih fotografij mladoletnih fantov. Navezal je stike z vsaj 17 fanti, osem jih je prepričal, da so se razgalili, in jih posnel, kasneje pa tudi izsiljeval za denar. S tremi se je srečal v živo, med drugim s 13-letnikom, ki naj bi ga tudi spolno napadel.

Zato policisti svetujejo, da zaščitimo svojo zasebnost. „Pred morebitno objavo ali posredovanjem fotografij dobro premislite. Raje ne objavljajte in nikomur ne pošiljajte svojih intimnih fotografij ali posnetkov! Ko so enkrat objavljeni na svetovnem spletu, jih je namreč skoraj nemogoče izbrisati. Tarča izsiljevanja z intimnimi fotografijami niso le najstniki, pojavlja se tudi finančno okoriščanje na račun nepazljivih odraslih uporabnikov spleta! V nacionalnem odzivnem centru SI-CERT so namreč do sedaj zabeležili že veliko primerov izsiljevanja z intimnimi fotografijami odraslih. Tudi v teh primerih se izsiljevanje začne z navidezno nenevarnim pogovorom z neznanko na družbenem omrežju, finančna oškodovanja pa so lahko zelo visoka, od 1.700 do 5.000 evrov in več. Dejansko število žrtev je verjetno precej višje, saj številni zaradi sramu ne prijavijo tovrstnih dogodkov“, so prepričani policisti.

In kaj pravi kazenski zakonik?

Kadar je žrtev mladoletna oseba, gre za kaznivo dejanje prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva (po 176. členu KZ-1), za katero je zagrožena zaporna kazen od šestih mesecev do 8 let. Prav tako v kombinaciji s kaznivim dejanjem izsiljevanja (po 213. členu KZ-1), za katero je zagrožena zaporna kazen do 5 let, v posebej skrajnih primerih pa do 8 let. Za kazniva dejanja na škodo mladoletnih oseb je predviden pregon po uradni dolžnosti.

V primerih, ko so žrtve polnoletne osebe, pa lahko poleg navedenega kaznivega dejanja izsiljevanja (po 213. členu KZ-1) pride tudi do kaznivega dejanja neupravičenega slikovnega snemanja (po 138. členu KZ-1), za katero je predvidena denarna ali zaporna kazen do enega leta. Odrasle žrtve morajo kaznivo dejanje neupravičenega slikovnega snemanja naznaniti v roku treh mesecev in same podati predlog za pregon.