ŽRTVE NE SMEJO MOLČATI, SAJ OBSTAJA POMOČ

Dinamika nasilnega odnosa in travma, kot posledica doživetega nasilja...
Jutri (petek,11.5.) ob 19.30 uri se v prostorih Trstenjakovega doma v Gornji Radgoni (pri župnišču) obeta nadvse aktualno predavanje. Društvo za družinsko svetovanje in terapijo, Svetovalnica Jozefine iz Gornje Radgone organizira namreč predavanje dr. Roberta Oravecza, specialista psihiatra, z naslovom: Dinamika nasilnega odnosa in travma, kot posledica doživetega nasilja. Gre za projekt, ki ga sofinancira Urad za enake možnosti, organizatorji pa pričakujejo, da se bo predavanja udeležilo veliko zainteresirane publike.
„Čeprav se vsi zavedamo, da je okoli nas veliko nasilja v skupnosti kot tudi v posameznih družinah, velikokrat gremo mimo teh dogodkov, ne da bi se vprašali, kako in zakaj prihaja do tega, da ljudje dvignejo roko ali celo orožje na sočloveka in se do njega nasilno obnašajo, ne da bi ob tem doživljali kakšno neugodje ali občutke krivde. V svojem predavanju bom poskušal predstaviti oblike in dejavnike, ki vodijo v nasilje, kot tudi mehanizme, ki upravljajo s človeškim nasiljem. Še posebej se bom posvetil različnim procesom in med osebnim dogajanjem v družini, ter povezavi med nasiljem in odvisnostjo od alkohola. Kot psihiater in EMDR terapevt veliko časa posvečam žrtvam spolnega nasilja, kar je vsekakor huda, pomembna in velikokrat prikrita oblika nasilja v družini in izven nje.
Poleg znanstvenih dognanj o teh pojavih bom predstavil tudi svoje osebne izkušnje v tovrstnem delu. Duševna travma, kot posledica nasilja pri žrtvah in včasih tudi pri storilcih je pomembna oblika duševnih motenj, ki velikokrat deluje tekom celotnega življenja posameznika, zato je zelo pomembno spoznavati, kako do tega pojava pride in kako prepoznati delovanje travme na ljudi okoli nas“, pravi dr. Robert Oravecz, dr. med. spec. psih. druž. terapevt, ki dodaja, da s svojim predavanjem želi prispevati k širjenju znanja o različnih oblikah nasilja in duševne travmatizacije, da bi se o teh problemih lažje govorilo, da bi žrtve lažje spoznale, da ne smejo molčati in da obstajajo oblike pomoči, ki zagotovo pomagajo pri premagovanju tovrstnih problemov.