Dejan Kokol: Pot v neznano!
Gornja Radgona gosti zanimivo fotografsko razstavo.
V družbi številnih avtorjevih prijateljev in sploh ljubiteljev dobre fotografije, so galeriji Doma kulture Gornja Radgona, odprli nadvse zanimivo razstave fotografij Dejana Kokola, katero je poimenoval „V neznano“. Odprtje razstave domačega foto umetnika z Melov, sicer profesorja nemščine in sociologije na OŠ Gornja Radgona, ki bo na ogled do 3. julija 2015, je popestril glasbenik Tine Kovič z nekaj svojih lepih pesmic. Poleg avtorja, ki je zahvalil vsem, ki so mu tako ali drugače pomagali, da je postal že znan fotograf, je prisotne pozdravila direktorica Zavoda za kulturo, promocijo in turizem Kultprotur, mag. Norma Bale, o avtorju in razstavi pa je spregovoril predsednik Fotografske zveze Slovenije in Foto kluba Proportio divina Gornja Radgona Ivo Borko, MF FZS, EFIAP/g.
Fotograf Dejan Kokol se ukvarja z izrazno fotografijo šele nekaj let, bolj resno zadnji dve leti, pa se že lahko pohvali z uspehi na največjih mednarodnih salonih. Zaenkrat se bolj ali manj ukvarja z »razpisno« fotografijo, ki zahteva posamezne, izrazno močne, prodorne posnetke, ki izstopajo iz množice poslanih del, se pa že kažejo tudi obrisi nekaterih zaokroženih ciklusov, med katerimi izstopajo prav pejsaži in posnetki ljudi v okolju, s katerima se prestavlja na tej razstavi. „Človeški liki so posneti, bolj ali manj, v urbanem okolju, kjer živijo, nekateri tudi v intimi lastnih domov. Nekateri posnetki so inscenirani, celo zmanipulirani, kar kaže na to, da avtor pristopa k projektom s premislekom in z jasnimi, vnaprej zastavljenimi cilji. Prostori, v katere so umeščeni, so skrbno izbrani, fotografije pa narejene v črno beli tehniki, s katero prikaže življenje še bolj tesnobno kot v resnici je. Njegovi liki se izgubljajo v urbanem svetu. Iz njega bežijo. Toda kam? V neznano, kot mladi par, ki se zaupljivo spogleduje pred vrati, ki vodijo v kdo ve kam, ali pa mladi mož, ki izginja v megleno negotovost. Morda pa samo v deželo animiranih čudes ali svet glasbe“, je dejal Borko.
Drugi del razstave predstavljajo pejsaži. Prevladujejo motivi dreves, ki so zaradi svoje močne simbolike priljubljena tematika vseh vrst ustvarjalcev. „Vendar se avtor, v iskanju svojega lastnega izraza, ne zadovolji samo z realističnim prikazom dreves oziroma krajin, pač pa jih, vsaj v kronološko novejših posnetkih, uporabi kot osnovo pri kreaciji svojih, digitalno zmanipuliranih fotografij, ki jim v kasnejši fazi obdelave doda ptice, dež, okvir za privid starinskosti ali jih obdela skoraj do abstrakcije, kar je seveda za mlade avtorje, ki so zakonitosti delovanja računalnikov spoznali prej in jih poznajo mnogo bolje kot fotografske kamere, nekaj povsem običajnega. Krajine spremenijo značaj. Od realističnih preslikav nastanejo lirične fotografije z avtorjevim podpisom“, je ocenil Ivo Borko.
Dejan Kokol, F1 FZS, AFIAP, rojen leta1982, je ljubezen do fotografije podedoval od svojega očeta, saj je prav on v svoji mladosti veliko fotografiral in doma razvijal fotografije ter mu tako pustil močan pečat. Od nakupa prvega lastnega digitalnega fotoaparata leta 2005 je fotografija postala pomemben del njegovega življenja. Na tem področju se veliko samostojno izobražuje in preizkuša v različnih fotografskih smereh in tehnikah. Priljubljeni motivi so krajina in portreti, vse pogosteje pa se posveča popotni fotografiji. Dela v barvni in črno-beli tehniki. Svoj hobi je združil s poklicno profesijo in tako je leta 2009 ustanovil fotografski krožek Foto GROŠ, kjer kot mentor svoje znanje in ljubiteljstvo do fotografije prenaša na učence. Od leta 2014 je član foto-kluba Proportio divina. Tokrat poteka njegova tretja samostojna razstava, na več kot 50 skupinskih razstavah v 21 državah sveta pa je imel že več kot 300 sprejemov in za svoje fotografije prejel 25 nagrad, od tega tri zlate medalje. Na Slovenski pregledni razstavi 2014 je njegova fotografija „V neznano“ prejela prvo nagrado v kategoriji črno-bele fotografije.