20. MEDNARODNI SEJEM GRADBENIŠTVA IN GRADBENIH MATERIALOV MEGRA
Na sejmu MEGRA 2007 bodo 20. obletnico izgradnje ...
Prvi izmed letošnjih sejemskih prireditev, ki potekajo na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni, bo jubilejni, 20. po vrsti mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov. In na tradicionalni „Megri 2007“ bodo 20. obletnico izgradnje mednarodnega poslovnega sodelovanja praznovali ponudniki gradbenih materialov in storitev, investitorji, tisti, ki gradijo in tisti, ki še iščejo vse potrebno za gradnjo, prenovo ali urejanje okolice. Kot pravi direktor Pomurskega sejam d.d. Janez Erjavec, bo osrednji vsebinski poudarek 20. mednarodnega sejma gradbeništva in gradbenih materialov, od 27. do 31. marca 2007 v Gornji Radgoni namenjen obnovljivim virom energije. Tradicionalno celovito pa bodo predstavljeni vodilna gradbena podjetja v Sloveniji, zaključna dela v gradbeništvu, vzdrževanje in posodabljanje objektov, planiranje in projektiranje, gradbeni elementi in materiali za gradnjo energetsko varčnih hiš, izolacije, oprema in orodja v gradbeništvu, opaži, kompresorji, agregati, cestna oprema, geodetska oprema, stavbno pohištvo, ograje, strešne kritine, čistilne naprave, urejanje okolice, tlakovci, gradbena mehanizacija, deli in orodja za gradbeno mehanizacijo, gospodarska vozila, gradbena stroka in strokovna literatura. Več bo tudi notranje opreme in keramike ter podobnih reči namenjenih gradbeništvu.
Gradbeno mehanizacijo bo možno preizkusiti na posebnem poligonu. S predstavitvami gradbenih poklicev, ustvarjalnimi delavnicami in s tekmovanjem v zidanju se bo predstavilo slovensko gradbeno šolstvo. Kot pomembno novost v strokovnem programu prinaša sejem svetovanje široki publiki. Posebni programi bodo namenjeni tudi osnovnošolski mladini, ki bo lahko na sejmu preživela poučne naravoslovne dneve. Strokovni posveti bodo obravnavali aktualne teme s področja obnovljivih virov energije, stanovanjske gradnje, cestogradnje, gradnje železnic, možnosti uporabe odpadnih materialov v gradbeništvu in zakonodaje na področju gradbeništva. Posebna pozornost pa bo vsekakor namenjena obnovljivim virom energije. V hali B s ponudbo okolju prijaznih načinov izrabe energije bo oder, namenjen predstavitvam razstavljavcev in strokovnjakov. Ti bodo obiskovalcem svetovali pri izbiri zanje najprimernejših načinov izrabe virov energije ter naravi in človeku prijaznih načinov gradnje, notranje opreme in urejanja okolice. Strokovno dogajanje na odru bodo popestrile zabavne nagradne igre z vprašanji o obnovljivih virih energije in podnebnih spremembah. Predstavitve bodo spremljale zanimive razstave, ki bodo prikazovale odnos obnovljivih virov energije do podnebnih sprememb. Predstavljeni bodo: geotermija, sončna energija, veter, hidroenergija, bio masa in racionalna raba energij.
Predstavitve na razstavnem prostoru bo spremljal pester strokovni in forumski program. V skupni organizaciji Pomurskega sejma d.d., Grozda za obnovljive vire energije (Grozd TREE) in Slovenskega E-Foruma bo potekala javna tematska razprava na temo obnovljivih viri energije. Nanjo so kot uvodni govorniki povabljeni ugledni strokovnjaki in predstavniki političnega in gospodarskega življenja, ki se ukvarjajo s področjem gospodarstva in varstvom okolja. Z njo bodo prispevali k pripravi Slovenije na predsedovanje EU, saj je energetika ena od ključnih tem v obdobju slovenskega predsedovanja EU. Osvetlili bodo vprašanja glede zmanjševanja administrativnih ovir za rabo energije sonca, različnih vrst biomase in geotermalne energije in kakšna je pri tem vloga EU. Javni tematski razpravi se bo z multimedijskim predavanjem „Podnebno sporočilo“ vsebinsko pridružila tudi mag. Vida Ogorelec Wagner, direktorica Umanotere, Slovenske fundacije za trajnostni razvoj.
Poleg okoljskih bodo tradicionalno obravnavane tudi druge aktualne teme s področja gradnje cest in železnic, gradbene zakonodaje, energetske prenove stavb, stanovanjske gradnje ter odpadkov v gradbeništvu. Podeljena bodo tudi priznanja najboljšim. Na dan odprtja sejma se bo sestal strateški svet Gradbenega grozda Slovenije. Na srečanju bodo potrjevali predlagani akcijski program, v drugem delu pa predstavili, kaj lahko razvojne institucije in raziskovalci ponudijo industriji za njen prodor na tuja tržišča. Tradicionalni posvet s področja gradnje cest bo tokrat posvečen gradnji železnic. Poleg strokovnega poudarka bo obravnavan tudi pomen tega velikega projekta za Slovenijo in njeno gospodarstvo. ZAG pripravlja posvet s tematiko odpadkov v gradbeništvu. Poudarek bo na azbestnih odpadkih, urejanju okolja, pravilnikih in zakonodaji. Posvet na temo zakonodaje o gradbenih proizvodih pripravljata GZS in CPU. ZRMK pripravlja posvet na temo energetske prenove stavb. Stanovanjska zbornica bo organizirala tradicionalni stanovanjski posvet. Podeljeni bodo znaki kakovosti v graditeljstvu, Pomurski sejem pa je nagrajevanje zglednih objektov s področja integralne infrastrukture razširil še na področje individualne gradnje, sanacij in učinkovite rabe energije.
„Sejem bo pomembno novost ponudil tudi učencem osnovnih šol, saj zanje pripravlja bogate izobraževalne programe o klimatskih spremembah in reševanju Zemlje z uporabo obnovljivih virov energije. Na sporedu bodo dnevne predstavitve poklicev v gradbeništvu. Z razstavnim prostorom se bodo predstavile srednje gradbene šole in fakultete, ki pripravljajo tudi tekmovanje mladih v zidanju“, dodaja Erjavec.