KRATKOTOČNA REŠITEV – DEŽ, DOLGOROČNA PA ČISTILNA NAPRAVA
Muro skušajo „zaščititi“ pred smradom....
Delavci Gradbeništva Kavčič so „poglabljali“ korito Mure, katera je skoraj brez vode
Te dni se je v strugi reke Mure v Gornji Radgoni, odvijala dokaj nenavadna, a za sprehajalce ob tej lepotici, potem ribiče in vse naravovarstvenike, izjemno koristna akcija. Delavci Gradbeništva Kavčič iz Črešnjevcev so namreč v strugo reke ob izpustu na Tratah, spustili manjši bager, kjer so s poglabljanjem struge, pravzaprav izkopom jarkov, po katerih naj bi voda odnašala vso nesnago, ki po kanalih priteka bodisi iz stanovanj in hiš, bodisi iz različnih gospodarskih subjektov. Kot nam je povedal direktor Gradbeništva Kavčič, Stanislav Kavčič, jim je radgonska Komunala naročila, da naj skušajo nekoliko sanirati stanje ob omenjenem izpustu. „In zaenkrat je rešitev le v tem, da bi k izpustu pripeljali vodo, ki trenutno teče samo na drugi (avstrijski) strani struge. Sedaj naj bi voda vsaj nekoliko odnašala vse kar priteče iz izpusta, s tem pa bi se zmanjšal tudi smrad, ki nastaja zaradi zadrževanja sanitarne in druge nesnage. Žal je po mojem, in tudi splošnem prepričanju to samo začasna rešitev, kajti veliko lažje bi bilo, če bi se spet dvignila podtalnica in tudi pretok vode po strugi, ki bi vse to sproti odnašala“, nam je dejal Stanislav Kavčič.
Podobno je menili tudi prisotni ribič Zdravko Preradovič, ki dodaja kako bi dolgoročno vsekakor rešitev bila v čimprejšnji izgradnji čistilne naprave, katero Gornja Radgona, žal ne premore. Sam pa piha tudi na zavest vseh ljudi ob Muri, predvsem nekaterih podjetnikov, ki da „onesnažujejo Muro, sebi pa polnijo žepe“. Morebiti pa bi vsaj zvišanju podtalnice in tudi vode v strugi Mure, prispevale tudi predvidene pretočne elektrarne na „slovenskem“ delu reke.
Sicer pa, dokler naravovarstveniki in nekateri drugi že nekaj časa skušajo z argumenti dokazati, da bi omenjena predvidena gradnja najmanj šestih hidroelektrarn, lahko zelo negativno vplivalo na floro, favno in sploh območje ob reki Muri, pa se nenehno vrstijo takšna in drugačna početja, ki postopoma, a vztrajno uničujejo to pomursko in srednjeevropsko lepotico. Prepogosto se namreč zgodi, da ribiči in drugi ljubitelji narave ter sprehajalci po njenem obrežju, naletijo na huda onesnaženja reke Mure. In čeprav je po osamosvojitvi poniknilo veliko industrijskih gigantov, ki so bili glavni onesnaževalci reke, pa tudi danes, poleg intenzivnega kmetijstva, med vodilne onesnaževalce spada ravno industrija. Da je temu tako se vedno znova potrjuje prav v Gornji Radgoni, kjer predvsem domači ribiči žalostno ugotavljajo, kako iz izpusta v bližini nekdanje Komunale in blokovskega naselja na Tratah, v Muro izteka velika količina neznane modre in nato „mlečne“ tekočine, čeprav v Gornji Radgoni ni mlekarne. Tako, v omenjenih primerih, kmalu tudi lepotica Mura »pomodri« od človeške nesramnosti. Hitro zatem modro in najverjetneje zastrupljeno postane tudi vse življe v reki, z ribami na čelu. Potem sledijo ugotovitve, da se bo šele čez nekaj časa, ko bo v sosednji Avstriji nekoliko več deževalo, in ko bo priteklo nekoliko več vode, ta uspela nekoliko odplakniti vso to »modro in belo umazanijo neznanega izvira«. Žal pa nobena, niti najbolj čista voda, kot poudarjajo ogorčeni ribiči radgonske temeljne enote, ne more »oprati nesramnosti posameznikov, ki živijo tod okrog nas«.
Ribiči upajo, da bo vsaj zadnje (če že predhodna niso pomagala) onesnaženje reke pri Gornji Radgoni, ponovno spodbudilo lokalne oblastnike, da bodo pohiteli z gradnjo že desetletja načrtovane čistilne naprave. Mesto Gornja Radgona je namreč gotovo eno redkih v državi, kjer še sedaj nimajo čistilne naprave. Do njene izgradnje pa bi lahko pričakovali, da bodo ustrezne službe, predvsem lokalno komunalno podjetje ter ustrezne inšpekcijske službe, pa tudi policija, vsaj poskusile preprečiti namerno malomarnost in celo nesramnost nekaterih posameznikov, ki menda z različnimi koncasijami in drugimi pogodbenimi deli, blazno služijo in hkrati uničujejo reko in vse kar je v (in ob) njej. Žal ni samo zadnji »osumljenec« tisti, ki nenehno napada na reko, ki je dolga leta pomenila vir življenja tudi za tukajšnje ljudi, temveč jih je veliko več.
In ker nihče izmed odgovornih ne stori ničesar, da bi se preprečilo nadaljnje onesnaževanje reke Mure, lahko ribiči in drugi ljubitelji reke in narave sploh, samo nemo opazujejo kaj se dogaja. A, k sreči temu ni tako, kajti ribiči so pred nedavnim vzeli vzorce onesnažene vode, katere so poslali na posebno analizo. Ta naj bi zanesljivo ugotovila, kdo je onesnaževalec (menda je javna tajna, da gre za eno izmed podjetij nastalih v središču mesta iz katerega v Muro tudi pelje kritični izpust na sliki), toda ribiči pravijo, da bodo najverjetneje ovadili »le neznanega storilca«, in potem naj bi organi pregona končno »zašili« nesramneža, kajti tokratni izpust večje količine nevarnih odpadkov, naj ne bi bil prvi, temveč naj bi se to ponavljalo vsaj enkrat mesečno.