„PREMLADI SI“, DA BI IZGUBIL PRIJATELJA NA CESTI
SPV želi pomagati mladim v prometu...
Organizacija združenih narodov je v letu 2005 prvič obravnavala svetovne razsežnosti posledic prometnih nesreč, saj se z razvojem motorizacije v deželah v razvoju izjemno povečuje tudi število žrtev. Ocena strokovnjakov je, da vsako leto umre na svetu zaradi posledic prometnih nesreč od 1.000.000 do 1.200.000 ljudi. Na podlagi sprejete resolucije o izboljšanju varnosti v cestnem prometu sta Ekonomska komisija OZN za Evropo (ECE OZN) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) skupaj razglasila 1. globalni teden za varnost na cestah, ki bo od 23. do 29. aprila 2007, in ki je namenjen predvsem večji varnosti mladih na cestah. In v Svetu za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV) Republike Slovenije predlagajo v Sloveniji vrsto aktivnosti, ki bi jih pripravljali in organizirali različni nosilci in organizatorji, in ki bi skupaj oblikovali prepoznavno celoto s pozitivnimi učinki in predvsem z dobrimi ukrepi, ki bodo prispevali k večji varnosti mladih.
Ker je prvi globalni teden varnosti cestnega prometa namenjen predvsem mladim se je SPV odločil za aktivnosti na štirih glavnih področjih od katerih bo prvi, zelo pomemben del potekal na spletnih straneh. Gre za 1. projekt Mladi in promet = Premlad.si v okviru katerega bodo mladi imeli možnost, da od 1. februarja do 29. marca 2007 s pomočjo interneta oblikujejo predloge za učinkovite ukrepe za varnost prometa, ki so lahko usmerjeni v: preventivne in propagandne aktivnosti; pripravo vsebin za delo v šolah in na fakultetah; zakonodajne rešitve na področju programov za voznike, voznike začetnike, prometnih pravil, represivnih ukrepov; tehnične rešitve na področju vozil, cestne infrastrukture, IT tehnologij ter druge predloge, ki lahko izboljšajo ali prispevajo k večji varnosti cestnega prometa. „Na spletni strani www.premlad.si bo možno oddati predlog za slogan, fotografijo, ki opozarja na določen problem varnosti cestnega prometa, nevarno mesto, in oblikovati predloge ukrepov, ki bi lahko povečali varnost mladih v prometu. O vseh predlogih bo teklo tedensko glasovanje na internetu, ki bo podprto tudi z nagradami za sodelujoče in glasovalce. Na koncu pa bo strokovna komisija, v kateri bodo mladi in prometni strokovnjaki različnih strok, deset najboljših predlogov za večjo varnost cestnega prometa. Strokovna komisija bo med temi izbrala tudi dva predstavnika mladih, ki bosta 23. in 24. aprila 2007 zastopala Slovenijo na posebnem zasedanju OZN v Ženevi“, pravi mag. Bojan Žlender, vodja SPV Slovenije.
SPV je tako skupaj s Fundacijo Z glavo na zabavo pripravil posebno spletno stran na domeni www.premlad.si, ki bo omogočala izvedbo celotnega projekta. Stran je aktivna od 1. februarja 2007 naprej. Premlad.si je nekoliko provokativno sporočilo, s katerim želimo mlade predvsem spodbuditi, da se aktivno odzovejo in sodelujejo s svojimi predlogi. Glavno sporočilo vsem je, da so premladi, da bi v prometni nesreči izgubili prijatelja, sorodnika ali znanca, da bi sami izgubili življenje ali ostali invalidni, zato morajo nekaj storiti. S spletnim zbiranjem predlogov in senzibiliziranjem javnosti o problemih varnosti v cestnem prometu in možnih ukrepih, želijo na SPV mladim dati možnost, da s pomočjo medija, ki jim je dosegljiv in zelo blizu soustvarjajo možne rešitve. Drugi projekt nosi naslov „Ulice otrokom“, ki je otrokom v okviru 1. Globalnega tedna varnosti cestnega prometa namenjen delu na lokalni ravni. „Občinske SPV bomo povabili, da v sredo 25. aprila pripravijo prireditve na lokalni ravni, v katere bodo pritegnili predvsem šole in vrtce na njihovem območju. Namen projekta je spodbuditi izvajanje ukrepov za umirjanje prometa v okolici šol in vrtcev in spreminjanje običajnih ulic v ulice, kjer so izvedeni ukrepi in je uveljavljen režim območja umirjenega prometa. V urbanih središčih je površin, ki bi bile namenjene tudi za igro otrok, bistveno premalo. S prireditvami želimo opozoriti na probleme, ki jih imajo v sodobnem cestnem prometu otroci, saj zlasti v mestih in naseljih ni dovolj površin, na katerih bi se otroci lahko varno igrali, ni dovolj varnih šolskih poti, kolesarskih stez in drugih površin. Minimalni cilj je, da v Sloveniji ta dan najmanj 100 ulic zapremo za promet in jih namenimo za igro in dejavnosti otrok“, pravi Mateja Markl, univ.dipl.psih. s SPV Slovenije.
Naslednji projekt je konferenca Mladi in promet, ki bo organizirana 23. aprila 2007, na njej pa bodo mladi predstavili svoje predloge in jih soočili z mnenji strokovnjakov z različnih področij. Na konferenco so povabili mlade, ki bodo preko spletnih strani posredovali najbolj zanimive in utemeljene predloge in strokovnjake s področij, na katera se bodo mladi usmerili s svojimi predlogi, da bodo prisluhnili idejam in predlogom in da bodo skupaj z mladimi iskali tudi možnost za njihovo izvedbo in uresničitev. Konferenca je zasnovana kot prvi korak, da se mladi aktivneje vključijo v pripravo in izvedbo ukrepov za njihovo večjo varnost. Zagotovili bomo, da se bodo predlogi mladih temeljito premislili in da bodo ukrepe, ki jih je možno hitro izvesti ali uresničiti predstavniki pristojnih državnih organov in organizacij spoznali in vključili v svoje delo. Tukaj so tudi številne druge prireditve in dogodki za varnost prometa.
„SPV vabi k sodelovanju tudi različne organizacije in združenja, da podprejo katero od načrtovanih prireditev ali celoten projekt ali da pripravijo svoj dogodek, projekt ali vsebino dela.
Predlagamo, da prireditve in različni dogodki potekajo dalji čas in da niso usmerjeni le na termin od 23. do 29. aprila. Prireditve za večjo varnost v cestnem prometu bi lahko vsebinsko vključili tudi v obeleževanje nekaterih pomembnih datumov v mesecu aprilu npr. 7. april - svetovni dan zdravja.
Želimo, da bi bile med takimi dogodki: prireditve občinskih SPV na katerih bomo sodelovali z napravami (stopko, tehtnice, svetovanje za pravilno uporabo otroških sedežev in varnostnih pasov
- L dan za motoriste in mlade voznike 21. 4.2007 v Mariboru; Prireditve Fundacije Z glavo na zabavo; Prireditve in dogodki AMZS, RKS, ZZŠAM in drugih organizacij civilne družbe. Še posebej pa želimo, da bi posamezen dogodek organiziralo skupaj več nosilcev, ker smo tudi v Resolucijo o izvajanju nacionalnega programa varnosti cestnega prometa zapisali naslov: Skupaj za večjo varnost. Prosimo in želimo, da v skladu z vašimi možnostmi opozorite mlade na v vaši organizaciji ali mlade, s katerimi sodelujete, na projekt Premlad.si ter, da v okviru svojega dela in aktivnosti: Mlade seznanite s potekom akcije ter jih povabite k sodelovanju; Da omogočite mladim tudi preko računalnikov in povezav, če jih imate, da aktivno sodelujejo v akciji; Lahko se organizirano lotite pisanja predlogov in predstavlja posameznik celotno institucijo; Da pri nekaterih svojih aktivnostih, ki jih izvajate, usmerite svojo pozornost prav na varnost mladih v prometu; Da organizirano podprete akcijo tako da naredite s svojih spletnih strani povezavo na www.premlad.si ter hkrati podpišete izjavo v kateri izjavljate, da podpirate akcijo. Po prejeti izjavi vas bomo uvrstili na seznam tistih, ki podpirajo projekt. Občine, šole, društva in organizacije, ki bodo poslale izjavo, da se aktivno vključujejo v izvedbo projekta ter načrtujejo aktivnosti in dogodke na temo prometne varnosti med mladimi, bomo na spletni strani navedli med organizacijami, ki podpirajo projekt.
Samo skupaj in s prizadevanji vsakega posameznika lahko izboljšamo stanje varnosti, predvsem mladih v prometu. Zato si želimo, da bo nas čim več bilo aktivnih na tem področju, mladi pa naj se zavedo: Premlad si, da bi izgubil prijatelja na cesti, da ne bi dokončal šole zaradi poškodbe možgan, da bi živel celo življenje z občutkom krivde, ker je punca izgubila življenje...“, dodaja mag. Žlender.