V POMURJU JE ŽE VELIKO OBOLELIH Z GRIPO
Preventivno so omejili obiske pri bolnikih v soboški bolnišnici...
V pomurski regiji beležijo povečanje viroz, med obolelimi so tudi tisti z gripo; Zdravniki svetujejo kako se izogniti prenašanju obolenj, hkrati pa svojce vabijo, da z bolniki v bolnišnici ostanejo v kontaktu toda preko telefona
V teh bolj kot ne toplih zimskih dnevih, ko so tudi v pomurski regiji temperatura „vrti“ okrog desetih stopinj, se tudi na skrajnjem severovzhodu države, nenehno pojavljajo še različne viroze oz. povečuje se število respiratornih infektov. Zato so se odgovorni v pomurski regijski bolnišnici v Rakičanu pri Murski Soboti, na vseh oddelkih uvedli omejitev obiskov pri ležečih bolnikih. Kot smo včeraj (nedelja) izvedeli v bolnišnici Murska Sobota, so praktično z območja celega Pomurja začeli dobivati podatke o porastu viroznih obolenj, predvsem povišanju respiratornih infektov. Zato, zaradi izrazitega porasta akutnih infektov dihalnih poti in posledično velikega števila hospitaliziranih bolnikov, odsvetujejo, oz. že prepovedujejo obiske v Splošni bolnišnici Murska Sobota. Tudi infektologi njihovega infekcijskega oddelka so odkrili omenjeno povečanje obolelosti, toda težko je s samim pregledom in slikanjem ugotoviti za kakšen tip viroze gre. Zato so na infekcijskem oddelku, v sodelovanju z Zavodom za varovanje zdravja v Murski Soboti, skušajo ugotoviti ali v Pomurju obhaja hujša gripa ali kakšna druga bolezen. Vsekakor pa gre za prehladno obolenje z znaki gripe. Iz previdnosti so zato odločili omejiti, lahko pa se zgodi, da bodo začasno prepovedali obiske pri bolnikih, da se respiratorni infekt zgornjih in spodnjih dihal ne bi še bolj prinašal med tamkajšnje bolnike, med katerimi so mnogi operirani, ali pa imajo kakšne drugačne težave. Po prepričanju vodstva bolnišnice, tukaj nikakor ne gre za kakšno alarmantno stanje, temveč je to sedaj predvsem preventivni poseg.
Kljub temu pa na infekcijskem oddelku omenjene bolnišnice kjer tudi trdijo, da nikakor ne gre za alarmantno stanje, opozarja, da je potrebno biti skrajnje previden. Dodali so, da na prvi pogled ni možno ugotoviti za kakšen virus gre, toda gotovo, da previdnost ni za zanemariti, kajti na to opozarjajo z vseh strani Evrope, težave pa ugotavljajo tudi sami s povečanim številom obolelih, čeprav k njim prihajajo le tisti najhujši bolniki. »Vse skupaj se začne s povišano telesno temperaturo, kašljem težavah z zgornjimi in potem še spodnjimi dihalnimi organi. Torej so še posebej izpostavljeni pljučni, srčni, ledvični bolniki ter astmatiki ter otroci. Ker pa se tovrstne bolezni prenašajo kapljično, navadno v enem tednu zbolijo vsi člani družine. Zato svetujemo tudi čim manj gibanja v večjih skupinah ljudi«, pravijo na infekcijskem oddelku, kjer poleg zadrževanja doma, svetuje tudi čim več tekočine, v malo hujših primerih pa tudi različna zdravila (lekadol). In če v dveh treh dnevih ni izboljšanja je potrebno nemudoma obiskati zdravnika. Glede obiskov v bolnišnici pa dodajajo, da naj svojci ostanejo v kontaktu z bolniki, toda namesto, da bi njemu in drugim bolnikom v bolnišnicah še dodatno škodovali, naj to kontaktiranje poteka preko mobilnih telefonov, katerih gotovo ne manjka v veliki večini družin.
Torej vse skupaj se začne s povišano telesno temperaturo, kašljem, težavah z zgornjimi in potem še spodnjimi dihalnimi organi, ter bolečinami v mišicah, kar bi lahko pomenilo gripo. Ker pa se tovrstne bolezni prenašajo kapljično, in ker navadno v enem tednu zbolijo vsi člani družine, strokovnjaki svetujejo tudi čim manj gibanja v večjih skupinah ljudi, ne gre prezreti opozoril na previdnost in tudi pravočasni obisk zdravnika…