ZA VOLAN IN NA BANKO OBVEZNO BREZ MASKE !
Pust je velika priložnost tudi za roparje z maskami...
Policisti svetujejo: Brez izzivanja in upiranja morebitnim maskirnim roparjem; Ali je roparja med ropom bolj strah kot žrtve?
Čeprav izkušnje iz preteklih let glede ropov v pustnem času, niso posebej negativne, so se pomurski policisti in kriminalisti tudi na letošnje pustne prireditve dobro pripravili. In sploh glede povečanja števila ropov po vsej državi, katere so v zadnjem času zagrešili maskirni roparji, ki so storjene tako, da so storilci uporabljali maske, so kriminalisti PU Murska Sobota pripravili še posebno navodilo, kako se ravnati v primeru, da posameznik ali skupina maskirnih storilcev poskuša izkoristiti pustno našemljenost za kaznivo dejanje. Po prepričanju kriminalistov in policistov ima čas pustovanja svojo specifiko, ko lahko posamezniki ali skupine z različnimi motivi (osebni interesi, koristoljubni oz. premoženjski motivi, socialni, politični, rasistični, ksenofobični…) izkoristijo za izvrševanje najrazličnejših kaznivih dejanj. Pustne maškare in njihova brezimnost dajejo v takih primerih idealno možnost za nasilno vedenje, še posebej, če delajo v skupini. »V naši državi je iz leta v leto več kaznivih dejanj z elementi nasilja in vedno več z novimi pojavnimi oblikami. Kazniva dejanja z elementi nasilja vzbujajo strah, posebno tedaj, ko se žrtve soočijo z enim ali več nasilnežev hkrati, ko v njegovih rokah zagledajo črno luknjo pištole, puške, rezilo noža ali kaj drugega. Zato je državljane potrebno opozoriti tudi na ravnanje v primeru ropa«, poudarjajo pomurski policisti.
Tako zaposleni za izplačilnimi pulti (banke, pošte, menjalnice…), naj ne bi izzivale storilca z odprtimi blagajnami, predali ter preveliko količino denarja na delovni mizi; Naj ne štejejo ali urejajo gotovine pred strankami ali ob koncu delovnega časa pri odprtih vratih, po končanem obratovalnem času pa naj nikomur ne odpirajo vrat vse do odhoda iz prostora; Ob prihodu v službo pa se je treba prepričati, če jih kdo ne opazuje; tisti ki ob odhodu iz službe prenašajo gotovino pa naj to počnejo skrajnje previdno ter naj ne hodijo vsak dan po isti poti in ob istem času. Če pa pride do ropa, zaposleni za plačilnim pultom naj takoj sprožijo alarm, ki je vezan na policijo ali podjetje za varovanje. Takoj je potrebno sprožiti optične naprave, če niso vključene, pa pnevmatske zapore, če so vgrajene v pultu. Če pa tega ni možno neopazno pa naj zaposleni ne tvegajo ter naj z nepotrebnimi gibi in dejanji ne izzivajo storilca. »Ne reagirajte pretirano pogumno in nepremišljeno, kajti človeško življenje je vredno več, kot gotovina, ki vam je zaupana. Ne kričite, ker lahko s tem ogrozite še koga v prostoru. Pozorno spremljajte roparjeve reakcije in upoštevajte, da ga je morda bolj strah kot vas. Med napadom ga pozorno poslušajte, na njegove ukaze pa izročajte gotovino obotavljivo in počasi. Poskusite si natančno zapomniti roparjev zunanji videz (postavo, starost, stil oblačenja, izrečene besede, naglas, narečje in druge podrobnosti), po napadu pa opazujte, kam je pobegnil in kako (peš, reg. številka, barva, tip vozila…)«, pravijo policisti in še posebej poudarjajo, da je potrebno že prej storiti vse, da bi roparji imeli čim manj možnosti.
To pa velja tudi za državljane, ki so od strani roparjev ogroženi doma. Zavedati se moramo, da idealnega varovanja ni. Tudi če smo ukrenili vse potrebno, smo še vedno lahko žrtev kriminalcev in zato je dom potrebno tudi zavarovati. Poleg tega pa, večje vsote gotovine ni modro skrivati na različnih »skrivnih« mestih doma, razen mogoče v vgrajeni zidni ali omari trezor. Najbolj zanesljiv naslov za hrambo in varčevanje gotovine pa je vseeno banka. Če pa se vseeno odločite za določeno količino denarja hranite doma, nikomur ne zaupajte skrivališče. Če posojate gotovino prijateljem in znancem, je možnost odtekanja informacij toliko večja; Poskrbite, da bo vaš dom ustrezno varovan. Pomembno je, če imate v hiši ali stanovanju telefonski priključek, da lahko v primeru ogroženosti pokličete policijo. Tako pred vhodnimi vrati kot na dvoriščni strani je zaželena ustrezna razsvetljava, da se lahko ob zvonjenju ali trkanju prepričate, kdo je pred vrati. Vrata odprite le toliko, kolikor dovoljuje zapeta veriga. Preden odprete vrata, poglejte skozi kukalo, ali pa se po domofonu oz. s pogledom skozi okno prepričajte kdo zvoni, trka ali stoji pred vrati. Alarmne naprave so pomemben element varnosti ne samo pred vlomilci, temveč tudi pred nasilneži in roparji, zato jih policija zelo priporoča. Če pride do groženj, napada ali poskusa nasilnega vdora v vaš dom, lahko s pritiskom na posebno tipko prikličete pomoč ali opozorite okolico, da ste v nevarnosti«, pravijo pomurski kriminalisti ter še posebej poudarjajo, da oškodovanci nikoli ne poskušajo roparja prijeti sami, še zlasti če so fizično šibkejši. Takoj je namreč potrebno poklicati policijo, enako pa tudi če posameznik opazi kakršnokoli spremembo ali poseg v svojem domu, ob sumljivem zadrževanju neznancev v bližini, potem če jim kdo grozi ali streže po življenju in podobno.
Policisti veliko dajo tudi na soodgovornost za varnost sosedov, kajti gospodarska in družbena kriza porajata številne nevšečnosti, med katerimi so gotovo tudi zelo hude oblike napadov na premoženje in zato moramo upoštevati tudi dejstvo, da nas skupno življenje v soseski, bloku ali ulici, postavlja v vse večji položaj soodgovornosti. Tiskovni predstavnik PU Murska Sobota Jožef Prša pa dodaja, da policisti sploh ne bodo tolerirali vožnje pod maskami, enako pa je najstrožje prepovedano z maskami stopati v banko ali kakšno drugo podobno ustanovo…
„S pustovanjem je povezanih več varnostnih pojavov, ki lahko negativno vplivajo na splošno varnost in počutje državljanov. Vse, ki se bodo udeležili pustnih prireditev, in tudi druge državljane opozarjamo na pomen samozaščitnega ravnanja. Pustni čas lahko posamezniki namreč izkoristijo za kršitve javnega reda in različna kazniva ravnanja, predvsem v smislu uličnega nasilja, kot so ropi in drzne tatvine. Občane opozarjamo, naj bodo pri dvigovanju in prenosu denarja pozorni, ali jih kdo opazuje ali jim sledi, tudi naj ne štejejo denarja na ulici ali v gostinskih lokalih. Torbic, denarnic in dragocenosti naj ne puščajo brez nadzora, saj so lahko zelo lahek plen storilcev. Ni odveč tudi previdnost pri odpiranju stanovanjskih vrat neznancem, še posebej, ko so doma samo starejši ljudje ali otroci. Ob tem vse udeležence v prometu še enkrat opozarjamo, da voznik med vožnjo ne sme uporabljati opreme in naprav na način, da bi te zmanjševale njegovo slušno in vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila (maske, slušalke, telefon itd.). Za neupoštevanje te določbe je predpisana globa v višini 83,46 evrov. Lani (2006) je bilo zaradi kršitve navedenega člena kaznovanih 11.461 voznikov, velika večina med njimi zaradi uporabe mobitela med vožnjo. V obdobju med pustno soboto in pustnim torkom leta 2006 je bilo kaznovanih 90 oseb. Vozniki, ki se bodo v tem času podajali na različna praznovanja in pustne zabave, naj se vzdržijo pitja alkoholnih pijač oz. naj, če to ne bo mogoče, poskrbijo za druge, primernejše oblike prevoza na zabavo ali domov. Hitrost naj prilagodijo stanju in lastnostim ceste, prometnim razmeram ter svojemu znanju in izkušnjam“, poudarjajo na Generalni policijski upravi.
Zato, bodo policisti v pustnem času, poleg svojih rednih nalog poostrili tudi nadzor prometa; preverjali vožnjo pod vplivom alkohola, neupoštevanje omejitev hitrosti idr. Lani se je v času od pustne sobote do pustnega torka zgodilo 316 prometnih nesreč. V njih je bilo 11 oseb hudo in 161 oseb lahko telesno poškodovanih. Organiziranje pustnih sprevodov pomeni za organizatorja tudi dolžnost upoštevanja določb Zakona o javnih zbiranjih, predvsem z vidika zagotavljanja reda in izvajanja ukrepov za preprečitev ogrožanja življenja in zdravja udeležencev, oviranja cestnega prometa in nedopustnega obremenjevanja okolja. Organizatorji prireditev ob praznovanju pusta morajo posamezne prireditve (na odprtem ali v prostorih) prijaviti na pristojni policijski postaji pet (5) dni pred prireditvijo. Za določene prireditve (z uporabo odprtega ognja ali predmetov in naprav, zaradi katerih je lahko ogroženo zdravje ali življenje udeležencev in premoženje ter prireditve, na katerih se pričakuje več kot 3.000 udeležencev) mora organizator pridobiti dovoljenje za prireditev. V takšnih primerih mora podati vlogo za izdajo dovoljenja na pristojni upravni enoti sedem (7) dni pred dnevom prireditve. Če pa program prireditve zajema tudi uporabo cestnih površin, je treba vlogo za izdajo dovoljenja podati najmanj 30 dni pred prireditvijo.