NIČ VEČ LOPARJEV S ŠKODLJIVIMI SUBSTANCAMI

Docent, dr. Miran Kondrič opozarja slovenske namiznoteniške klube...
Ljubljana – Glede na to, da se v letošnjem letu (2008) uvajajo nekatere novosti namenjene predvsem zaščiti namiznoteniških igralcev in igralk, se je nekdanji priznani namiznoteniški funkcionar, sicer pa ugledni strokovnjak, doc. dr. Miran Kondrič, profesor na Fakulteti za šport Univerze Ljubljana, obrnil na vse slovenske namiznoteniške klube, funkcionarje in igralce, ki jim želi pomagati pri uvajanju novih predpisov. Že s 1. januarjem 2008 je namreč pričelo veljati pravilo o prepovedi lepljenja gum z lepili, ki vsebujejo škodljive substance za vse kadetske in mladinske kategorije (U-18). Isto pravilo bo za članske kategorije pričelo veljati po olimpijskih igrah v Pekingu. Tako s 1. januarjem oz. s 1. septembrom 2008 torej lahko igralci in igralke uporabljajo samo lepila, ki so narejena na vodni osnovi in ne vsebujejo škodljivih sestavin. Vsak igralec, ki bo po tem datumu uporabljal prepovedana lepila, bo kaznovan po trenutno veljavnih pravilih Mednarodne namiznoteniške zveze (ITTF).
„Žal mladi igralci s to novostjo niso dovolj seznanjeni. Do tega sklepa sem prišel v razgovoru z nekaterimi igralci, ki so se udeležili meritev morfoloških karakteristik in motoričnih sposobnosti med reprezentančnimi pripravami v Radljah ob Dravi ter neformalnimi razgovori z nekaterimi trenerji. Čeprav uradno nisem več član ITTF-a in ne sodelujem z NTZS, sem se odločil, da vseeno klubom in posameznikom napišem nekaj vrstic na to temo, ter tako opozorim na dejstvo, da je pravila, ki jih postavi ITTF, treba upoštevati. Na predlog Izvršnega odbora ITTF je njen Upravni odbor (Bord of Directors) na lanskem (2007) svetovnem prvenstvu v Zagrebu sprejel odločitev, da s takojšnjim upoštevanjem velja pravilo, da ITTF ne odobrava nobenega lepila, ki vsebuje škodljive substance. Čeprav upravni odbor ni sprejel končne odločitve o trajnem umiku svežega lepljenja, pa ITTF vseeno opozarja, da ima sveže lepljenje na dolgi rok negativne učinke na igralčevo zdravje in zato priporočajo uporabo lepil, ki so narejena na vodni osnovi in brez škodljivih substanc. Vsak igralec se tako sam odloča o uporabi škodljivih ali neškodljivih lepil, pri čemer pa je treba poudariti, da vsebujejo tudi nekatera lepila, ki so narejena na vodni osnovi, nekatere škodljive substance“, poudarja dr. Kondrič.
In v skladu z odločitvijo o priporočilu igralcem, ITTF priporoča tudi proizvajalcem in dobaviteljem naj objavijo uradno listo lepil, ki ne vsebujejo škodljivih substanc. „ITTF je tako uradno na svetovnem prvenstvu v Zagrebu umaknila vse veljavna dovoljenja o uporabi vseh lepil, ki so bila trenutno na trgu. Ne glede na to, pa ITTF še naprej v skladu z veljavnimi pravili »preverja loparje«. Zaključni sklep Izvršnega odbora ITTF-a v času svetovnega prvenstva v Zagrebu se je torej glasil: »Od 1. januarja 2008 za vsa mladinska tekmovanja (U-18) in od 1. septembra 2008 za vsa ostala tekmovanja ITTF izvaja nov program preverjanja ustreznosti loparja z uporabo ENEZ in RAE inštrumentov s ciljem, da loparji, ki jih uporabljajo igralci, ne vsebujejo škodljivih substanc.« Predsednik ITTF-a, Adham Sharara, je takoj po sprejetju sklepov Izvršnega in Upravnega odbora obvestil vse nacionalne panožne zveze“, dodaja naš sogovornik.
Doc. dr. Kondrič dodaja, da je ITTF za preverjanje ustreznosti loparjev, pooblastil nemško podjetje Wassing (mimogrede, to podjetje testira proizvodnjo gum za večino Evropskih dobaviteljev pri podjetju ESN) za izdelavo praktičnega instrumenta, ki bo zaznal škodljive substance v namiznoteniškem loparju. Posamezne nacionalne panožne zveze so tako lahko preko ITTF-a direktno naročale ta instrument pri podjetju Wassing. Inštrument se imenuje »Enez« in je prenosen. Njegova uporaba je zelo enostavna, uporabnik pa ne potrebuje dodatnega izobraževanja. V testni inštrument se po tekmovanju vloži »kompletni« lopar – testiranje ne bo potekalo posebej za gume in posebej za les. V kolikor aparat zazna preveliko količino škodljivih substanc zasveti rdeča lučka, če je lopar ustrezen, pa zelena. V primeru nestrinjanja z ugotovitvijo ali za kontrolo aparata Enez, bo ITTF uporabil industrijsko natančni aparat, ki so ga proizvedli v RAE v Združenih državah Amerike. Rae bo služil kot kontrola aparatom Enez predvsem na velikih prireditvah v organizaciji ITTF-a.
Posamezne nacionalne panožne zveze so se same odločale o datumu, kdaj bodo uveljavile testiranje ustreznosti loparjev. Dejstvo pa je, da s 1.1.2008 mladi do 18 let ne smejo več uporabljati lepil, ki vsebujejo škodljive substance. Torej lahko pričakujemo že na prvem mednarodnem turnirju za mlade na Madžarskem v mesecu januarju strogo kontrolo. „Proizvajalci vsako gumo zapakirajo v folijo in jo neprodušno zaprejo. Lahko se vam zgodi, da boste uporabljali ustrezno lepilo, pa bo Enez vseeno pokazal nedovoljeno količino škodljivih substanc. Problem je namreč v tem, da guma ni bila dovolj časa zračena in iz nje niso izhlapeli vsi hlapi (lepljenje gume s spužvo v tovarni). Odgovornost za neustrezen lopar še vedno nosi igralec. V strokovni literaturi in v nekaterih člankih priporočajo zračenje loparja tudi do 72 ur! Torej mladi igralci, preden se odpravite na mednarodni turnir, premislite kako se boste odpravili na pot in kako boste zadovoljili kriterije novega pravila. Moje priporočilo: vzemite s sabo še rezervni lopar (po možnosti že zalepljen!)“, je dr. Kondrič ob koncu ponudil še praktičen nasvet.