TAKSE ZA SOJENJE ZNAŠAJO MED 15 IN 27 EVROV

Sodniki ne morejo obogateti...
Ljubljana – Mnogi spremljevalci namiznoteniških dogajanj se občasno sprašujejo koliko zaslužijo ljudje, ki med namiznoteniškimi tekmami sedijo ob robu igrišča, kažejo kateremu tekmecu pripada točka, kod je na servisu, premika rezultat ipd. Torej koliko zaslužijo namiznoteniški sodniki. In več kot očitno je, da slednji ne morejo obogateti, čeprav tudi sami med sojenjem, zlasti dramatičnih in negotovih tekem, občasno pridejo v kočljive situacije. Tako je Izvršni odbor NTZS na predlog svojega Odbor združenja sodnikov, tudi za sezono 2007/08 sprejel sodniške tarife. Opozoriti velja, da so tarife za sojenje na turnirjih za dan in ne za turnus, vendar ta ne sme trajati več kot pet ur. Po turnusu pripada sodniku odmor v času vsaj polovice turnusa. Pri dogovoru za sojenje v dveh delih pripada sodniku tudi prehrana.
Kakorkoli že, sodniške tarife znašajo med 15 in 27 evrov za celo tekmo (torej ne za posamični dvoboj), in sicer: mednarodna tekma – 27; I. SNTL – 20; II. SNTL – 17; III. SNTL in ostale lige – 15 evrov. Za sojenje na turnirjih se takse gibljejo med 17 in 27 evrov, in sicer: turnirji državnega ranga ali TOP turnirji: sodnik – 20; vrhovni sodnik – 27, ostali turnirji, sodnik – 17; vrhovni sodnik – 27 evrov. Poleg sodniške tarife pripada sodniku tudi povračilo potnih stroškov (upošteva se avtobusni prevoz) in v primeru celodnevnega sojenja še prehrana kot za druge udeležence tekmovanja. Za sojenja na mednarodnih tekmah ali prvenstvih pripadajo sodnikom tarife, ki so določene za posamezne tekme ali prvenstva (15 EUR na dan sodniške takse in plačani stroški bivanja). Stroške potovanj na tekme ali prvenstva plača NTZS (za sojenje tekem super in 1. EL potne stroške povrne ETTU).
Izprašani namiznoteniški sodniki morajo za sojenje plačati tudi članarino, ki glede na njihove zaslužke niti ni nizka, saj znaša letno: Mednarodni sodnik 20; Državni sodnik – 15; Sodnik – 10; Sodnik mladinec – 5 evrov. Toda to ni vse, in za pridobitev kategorije je potrebno prispevati še za ustrezne teste, in sicer: Državni sodnik – 5; sodnik 3; sodnik mladinec – 2 evra. Za same sodnike pa je sreča, da po sklepu Tekmovalne komisije, Liga odbora in Odbora sodnikov morajo vse sodnike prijaviti klubi in za njih plačati tudi članarino.