USPEH JE ŽE NASTOP NA EVROPSKEM PRVENSTVU

Strasbourg – V eni izmed „prestolnice“ Evropske unije je potekalo letošnje neuradno Evrospko prvenstva (Euro mini champs), na katerem so prvič nastopili tudi Kitajci, kar ...
Namizni tenis/Sedem mladih Slovencev na „Euro mini chams 2008“ Strasbourg – V eni izmed „prestolnice“ Evropske unije je potekalo letošnje neuradno Evrospko prvenstva (Euro mini champs), na katerem so prvič nastopili tudi Kitajci, kar pomeni, da Evropejcem ni ostalo veliko. Kljub temu pa so se solidno odrezali tudi mladi Slovenci in Slovenke, katerih je letos v Strasbourgu nastopilo kar sedem. Pod vodstvom trenerjev Mirka Ungerja (Kema Puconci) in Darka Maliča (Logatec), so se pomembnega tekmovanja v svojih starostnih kategorijah (11 in 12 let) udeležili: Patrik Sukič (Kema Puconci), Tom Šfiligoj, Deni Kožul (oba Logatec), Darko Jorgič, Tamara Pavčnik (oba Kemičar Hrastnik), ter Zala in Nika Veronik (obe Prevent Radlje).
„Letos našim mladim igralcem ni uspelo ponoviti lanskih odličnih uvrstitev, saj je tokrat konkurenca bila še močnejša, kajti poleg vseh najboljših evropskih igralcev in igralk, so se kot povabljeni gostje prvič udeležili tudi mladi Kitajci in Kitajke. Vendar pa so naši igralci dosegli vseeno nekaj odmevnih uvrstitev. To še posebej velja za Toma Šfiligoja v kategoriji igralcev letnik 97, saj je zasedel odlično 11. mesto (ali 10 če odštejemo kitajskega predstavnika) v Evropi. Tom je na svoji poti premagal Jovića (Srbija), Kallberga (Švedska), Dovina (Francija) in nato za uvrstitev v četrtfinale tesno s 3:2 izgubil z Rusom Semenovom. Nato je do končnega 11. mesta premagal še Capella (Francija) in Stevanovića (Srbija) ter izgubil z Ruizom (Francija). Malce so razočarali Patrik Sukič, ki je lansko leto osvojil 8. mesto ter sestri Nika in Zala Veronik od katerih smo pričakovali malce višje uvrstitve, res pa je da niso imeli tudi sreče v žrebu saj so v predtekmovanju vsi premagali svoje nasprotnike, nato pa za uvrstitev med 16 najboljših naleteli na težke nasprotnike, ki niso bili nepremagljivi, vendar je bilo predvsem psihološko breme za naše igralce pretežko“, nam je po vrnitvi iz Francije razlagal trener Mirko Unger.
Po njegovem se je psihološko breme videlo tudi na ostalih igralcih iz drugih držav, ki so lani osvajali najvišja mesta, saj so tudi ti izpadli v šestnajstini finala. Konkurenca v teh mlajših kategorijah v Evropi je sicer izredno izenačena razen Francozov, ki malce izstopajo in tukaj največkrat odloča prav psihološka priprava ali sreča. „Patrik in Nika sta bila na koncu 25., Zala pa 26. Deni Kožul in Darko Jorgič se nista uspela iz kvalifikacij uvrstiti med najboljših 48, vendar sta si uspela pridobiti dragocene izkušnje glede na to da še drugo leto nastopata v tej konkurenci. Tamari Pavčnik pa se je uspelo uvrstiti iz kvalifikacij med najboljših 48 igralk, vendar je potem izgubila v razigravanju za najboljših 32, pa potem uspešno zaigrala v tolažilni konkurenci, kjer je osvojila 6. mesto. Našim igralcem se vidi, da so lahko konkurenčni vrstnikom iz Evrope v teh letih, vendar pa potem počasneje napredujejo saj drugod v Evropi imajo neprimerno boljše pogoje za delo in dosti bolj sistematsko in z neprimerno večjim finančnim vložkom se posvetijo razvoju svojih mladih igralcev, pri nas pa večino tega sloni na plečih kluba ali staršev. Pri tem gre še posebna zahvala predvsem tem klubom iz katerih izhajajo reprezentanti in pa njihovim staršem, saj so prav ti pokrili stroške poti,trenerja in pa nekaterih svojih igralcev, ki niso bili majhni“, je še dejal Unger.