70 let enologa Alojza Filipiča

Alojza Filipiča, znanega radgonskega enologa, ni potrebno posebej predstavljati...
Alojza Filipiča, znanega radgonskega enologa, ni potrebno posebej predstavljati. Saj je s svojim delovanjem v podjetju Radgonske gorice, ter v njunem predhodniku Kmetijskem kombinatu Radgona, bil vodilni enolog, ki je s svojim delovanjem kot vodja kleti prispeval k kvaliteti vin, pa tako tudi šampanjcev – penečih vin, ki so na raznih domačih in svetovnih ocenjevanjih prejema številna zlata odličja.
Alojz Filipič se je rodil 28. avgusta 1943. leta v Lahoncih pri Ormožu. Po končani osnovni šoli je nadaljeval šolanje na Srednji kmetijski šoli v Mariboru, nato pa na Biotehnični fakulteti v Ljubljani. Kot diplomirani inženir je svojo delavno obdobje začel z zaposlitvijo v Nemčiji, Franciji in Angliji, kjer si je z delom v vinskih kleteh nabiral dragoceno znanje enologije. Po vrnitvi v Slovenijo se je nekaj časa zaposlil kot turistični vodnik na Jadranu. Pri tej zaposlitvi mu je pomagalo poznavanje nemškega, francoskega in angleškega jezika. Leta 1973 se je zaposlil v tedanjem Kmetijskem kombinatu Radgona, kjer je vseskozi, do upokojitve pred 7 leti, deloval kot vodja kleti in enolog. Pri svojem delu je veliko svoje energije in znanja vložil v proizvodnjo šampanjcev – penečih vin, ali kot je dejal v stari slovenščini »penečije«.
Alojz Filipič je velik del prostega časa posvetil športni rekreaciji. Njegov priljubljen šport je rekreacijska košarka. Prav pri igranju košarke v dvorani pri kulturnem domu v Gornja Radgoni, smo ga, na povabilo Zdravka Ravnikarja, obiskali, da smo lahko naredili ta kratki zapis. Tam vsak torek v tednu skupaj z drugimi ljubitelji košarke igra rekreacijsko košarko, ki jo igrajo v okviru Športnega društva rekreacija Gornja Radgona, katerega je predsednik, tajnik pa Franci Klemenčič. Društvo šteje 25 članov, ob našem obisku pa je igralo košarko 11 članov. Za trenutek so ustavili igro in Lojzetu, tako ga kličejo, ob čestitki za njegov 70-ti rojstni dan dali veliko steklenico slovite zlate radgonske penine. To je bilo darilo, ki v nekem smislu simbolizira njegovo življenjsko delovanje, kot velikega enologa. S čestitko k njegovem življenjskem jubileju se pridružujemo tudi mi.