LETOS REKORDNIH 340 UČEK IN UČENCEV!
V Glasbeni šoli Gornja Radgona so vpis novincev za šolsko leto 2008/09 v primerjavi z lani podvojili in to kljub temu, da v Pomurju nastajajo zasebne glasbene šole in ...
Radgonska glasbena šola poleg programa glasbe, že drugo leto izvaja tudi program ples-balet, ki se je dobro uveljavil; Zaradi novih prostorov šolo obiskuje 340 učencev, 40 več kot lani
V Glasbeni šoli Gornja Radgona so vpis novincev za šolsko leto 2008/09 v primerjavi z lani podvojili in to kljub temu, da v Pomurju nastajajo zasebne glasbene šole in da vpis v glasbene šole po državi upada. Tako v tem šolskem letu imajo 72 novih učencev, predlani se jih je vpisalo 30, kar pomeni, da se je vpis več kot podvojil. Povečano zanimanje je po besedah ravnatelja Tomaža Polaka povezano z uspešnimi predstavitvami glasbene šole na vseh OŠ v njihovem šolskem okolišu (UE Gornja Radgona) in pridobitvijo treh dodatnih učilnic, iz katerih se je izselila izpostava Javnega sklada kulturnih dejavnosti. Prav zaradi prostorske pridobitve so število vpisanih učencev s 300 lahko povečali na 340, torej za 14 odstotkov. Tomaž Polak pravi, da je vpisanih 340 učencev za glasbeno šolo ravno pravo število, saj za večji vpis verjetno niti ne bi bilo zanimanja. S 24 profesorji lahko zagotavlja glasbeno izobrazbo tudi otrokom iz socialno šibkejših družin. Šola ima namreč dovolj glasbil, da si jih lahko izposodijo vsi novi učenci, starši pa morajo za stroške šolanja plačati 23 evrov. Baletni oddelek, s katerim so začeli lani, se je dobro uveljavil; pouk baleta je lani obiskovalo 19 učenk, letos že 51. Z redno zaposlitvijo profesorja violine in saksofona, profesorica flavte ter profesorja harmonike, so razširili oddelek godal, za cel oddelek je od tega šolskega leta tudi učencev diatonične harmonike.
Glasbene šole so sicer korenine glasbene umetnosti, ki se počasi razvijajo v drevo z vejami in te se mogočno razprostirajo na najrazličnejša glasbena področja. „Sadovi tega so estetske osebnosti v kulturnem glasbenem življenju. V mislih imam vse kadre v ljubiteljski glasbeni kulturi, učence in študente na srednjih in visokih glasbenih šolah in glasbenih akademijah, ter instrumentalne in vokalne umetnike v najrazličnejših kulturnih ustanovah. In prav glasbeno izobraževanje ima pomembno vlogo pri oblikovanju otrokove osebnosti in človeka samega. Glasba z vso svojo vsebino bogati, prispeva k optimizmu in humanizmu, skratka nas pelje po poti bogatega in plemenitega duhovnega življenja“, pravi Polak, čigava Glasbena šola Radgona sodi med srednje velike samostojne javno glasbeno vzgojno-izobraževalne zavode.
Ravnatelj Polak pravi, da svoje pedagoško poslanstvo, kot že vrsto let doslej, poskušajo čim bolje prenašati na mlade glasbenike, saj veliko pozornosti posvečajo izvajanju strokovno kvalitetnega pouka. „Naši učenci se bodo udeleževali regijskih, državnih in mednarodnih glasbenih tekmovanj, revij glasbenih šol, pripravljali bomo interne in javne nastope-koncerte ter samostojne koncerte šolskih komornih skupin in orkestrov. Prav tako se bomo trudili, da bi se čim več učencev odločilo za poklicno glasbeno pot in tako nadaljevali glasbeno izobraževanje na umetniških gimnazijah. Še naprej bomo vzorno sodelovali z vsemi občinami ustanoviteljicami našega zavoda, z drugimi glasbenimi in osnovnimi šolami, skratka z vsemi, ki si bodo našega sodelovanja želeli. Skupaj se bomo trudili izpolniti zastavljene cilje in se približati viziji z željo, da bi se otroci z veseljem vključevali v naše programe in se radi vračali v naš zavod. Izpostaviti želim tudi pretekle dosežke naših učencev ob strokovnem mentorstvu učiteljev, ki že vrsto let prejemajo najvišja priznanja in nagrade tako na regijskih, državnih in mednarodnih glasbenih tekmovanjih. Tudi ti dosežki so z velikimi črkami zapisani v kroniko Glasbene šole Gornja Radgona in prav vsi, ki smo vključeni v življenje in delo tega zavoda smo na njih zelo ponosni“, dodaja Polak, ki je vesel dobrega medsebojnega sodelovanja tudi s starši otrok.
Vsekakor je prof. Polak, ki je mimogrede v začetku avgusta izpred svojega imena črtal označb „v.d.“ in je postal ravnatelj, zadovoljen, da vi tem šolskem letu pričenja z delom novoustanovljeni Pevski zbor Glasbene šole Gornja Radgona, v katerem bodo prepevali izbrani njihovi učenci, pod strokovnim vodstvom mladega učitelja nauka o glasbi, profesorja Andreja Tibauta. Ob tem novo ustanovljeni Big band Glasbene šole Gornja Radgona & Radgonske gorice uspešno nadaljuje z delom in koncertira in promovira celi zavod, Radgonske gorice in vse štiri občine ustanoviteljice po vsej Sloveniji. Predstavil se je v poletnih mesecih v Mariboru, Velenju in Gornji Radgoni.
Glasbena šola Gornja Radgona je samostojni javno glasbeno vzgojno-izobraževalni zavod, ustanovljen z odločbo Poverjeništva za prosveto in kulturo OLO v letu 1950. Z odlokom o ustanovitvi javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda Gornja Radgona, ki je bil sprejet septembra 1998, pa so prevzele ustanoviteljske pravice občine Gornja Radgona, Radenci, Sveti Jurij ob Ščavnici, v letu 2007 pa še novonastala Občina Apače. Pouk je organiziran na matični šoli v Gornji Radgoni, deloma pa poteka še na dislociranih oddelkih na Svetem Juriju ob Ščavnici, Radencih in Kapeli. „Obvezna sestavina rednega pouka na naši šoli je tudi solistično nastopanje učencev na internih šolskih nastopih, na katerih bi se naj v šolskem letu vsak predstavil vsaj dvakrat. Organizirali bomo tudi javne nastope, koncerte in glasbene večere na katerih bodo nastopili izbrani učenci iz internih nastopov. Že tradicionalno pa bomo izvedli tematske nastope in koncerte: božično-novoletni koncert, velikonočni koncert, nastop ob slovenskem kulturnem prazniku, nastop učencev zadnjih razredov, zaključni nastop učencev glasbene šole…Pripravljamo tudi javne baletne produkcije naših učenk plesa-baleta. Prav tako pripravljamo samostojne koncerte šolskih orkestrov in skupin, na katerih bodo člani pokazali osvojeno znanje orkestrske igre in skupnega muziciranja. Učenci bodo nastopali še na krajevnih in občinskih prireditvah. Če učenec nastopa tudi na drugih javnih nastopih izven glasbene šole, je dolžan o tem vnaprej obvestiti glasbeno šolo. Vsaj dvakrat na leto se udeležimo revij glasbenih šol. Tradicionalno je srečanje glasbenih šol Pomurja in revija glasbenih šol severovzhodne Slovenije, ki je v Mariboru. Tudi tekmovanja mladih glasbenikov potekajo vsako leto. Naši učenci se jih udeležujejo v skladu z možnostmi in sposobnostmi. V Mariboru in Ljubljani tekmujejo mladi glasbeniki na regijskem in državnem tekmovanju TEMSIG, kjer smo v zadnjih letih dosegli izvrstne rezultate. Udeležili se bomo tudi mednarodnih glasbenih tekmovanj doma in v tujini. Učenci in učitelji glasbene šole intenzivno sodelujemo z občinami ustanoviteljicami, osnovnimi šolami, drugimi glasbenimi šolami, vrtci, podjetji ter kulturno-umetniškimi organizacijami v domačem okolju in tudi v državnem obsegu. Na mednarodnem nivoju se povezujemo z Glasbeno šolo Stevan Hristić iz Mladenovca (Srbija), partnerskim mestom Bruchsal-Helmsheim (Nemčija) in sosednjo glasbeno šolo iz Bad Radkersburga (Avstrija), je še dejanvosti šole predstavil njen ravnatelj Tomaž Polak.