Najboljši kvasenici sta spekli Ema in Majda

Na 4. ocenjevanju komisija izbirala med devetimi prleškimi kvasenicami.
Vsako leto konec aprila v občini Sveti Jurij ob Ščavnici obeležujejo svoj praznik – Jurijevo, in tako so tudi letos v omenjeni prleški občini potekali številni dogodki in prireditve. Med slednjimi tudi 4. ocenjevanje kvasenic, ki ga je pripravilo Društvo podeželskih žena Sv. Jurij ob Ščavnici. Kot pravi predsednica društva,v katerem se med drugim prizadevajo ohranjati kulturno dediščino, Ema Lančič, je bilo tudi 4. državno prvenstvo Prleških kvasenic s skutnim nadevom, namenjeno ohranjanju peke te domače jedi. Na državno ocenjevanje pri Sv. Juriju ob Ščavnici se je tokrat prijavilo devet gospodinj iz širšega slovenskega območja, kar je sicer nekoliko manj kot lani. Kljub temu je strokovna komisija, katero so sestavljale: Zdenka Mesarič, Ida Mir (obe strokovni učiteljici kuharstva na SŠGT Radenci), in članica DPŽ Sv. Jurij, Helena Žajdela, imela kar težavno delo izbrati najboljše.

Komisija je sicer ocenjevala: obliko, videz površine, izvirnost predstavitve, barvo sredice, videz sredice, okus podlage in nadeva, skupaj pa je maksimalnih 50 točk. Najboljši, edini z zlato medaljo, sta bili kvasenici predsednice DPŽ Sv. Jurij Eme Lančič iz Jamne, ki je tudi letos zmagala pred še eno prejemnico zlate medalje, Majdo Budja iz Kokolajnščaka. Mileno Benko iz Spodnje Ščavnice. Sledijo tri srebrne medalje, in sicer: Irena Ajlec iz Murščaka, Marta Kraner iz Jakovskega Dola, Milena Benko iz Spodnje Ščavnice. Bronasto medaljo si je prislužila Pepika Slekovec iz Murščaka, priznanja pa: Ksenija Blagovič iz Veržeja, Lenka Rožman z Orehovskega Vrha in Jožica Šijanec iz Negove. Priznanja in nagrade so udeleženkam, pred množicami udeležencev praznovanja, podelili župan Občine Sv. Jurij Anton Slana, Medena kraljica Slovenije domačinka Valentina Marinič in Vinska kraljica DV Mala Nedelja, Martina X., Danielle Kosi, ki je nadomeščala odsotno Vinsko kraljico Radgonsko-Kapelskih goric, Katjo Klobasa.

Kvasenica:

kvašeno testo - pribl. 450 g moke, 2,5 dl mleka, 50 g masla, 1 jajce, pribl. 25 g kvasa, ščepec soli; nadev - pribl. 1,25 kg skute, 4 jajca, 2 dl kisle smetane, sladkor v prahu.

Predpriprava – Pripravimo kvašeno testo in ga pustimo vzhajati. Pekač namažemo z maslom. Skuto in jajca gladko razmešamo. Dodamo tudi ščepec soli, za slano različico, oziroma 2 do 4 žlice sladkorja, za sladko. Vzhajano testo razvaljamo za prst debelo v velikosti pekača. Rob naj bo nekoliko debelejši.

Priprava - V pomaslen pekač položimo razvaljano testo. Odebeljeni rob dvignemo ob stene pekača, potem pa na testo stresemo pripravljeno skutino jajčno mešanico. Debelina nadeva naj bo podobna debelini testa. Pokrijemo in pustimo vzhajati približno 20 minut. Pečico segrejemo na 180° C. Kvasenico potisnemo v pečico. Na pol pečeno prelijemo s kislo smetano in spečemo do konca. Pečeno kvasenico vzamemo iz pečice in pustimo stati nekaj minut, da se nekoliko ohladi.

Serviranje - Kvasenica ali posolanka je slana ali sladka jed. Pred serviranjem jo razrežemo; sladko različico potresemo s sladkorjem v prahu. Pri sladki različici lahko v testu dodamo ščepec drobno naribane limonine lupine in/ali malo vanilij sladkorja.

V Pomurju so kvasenico včasih pripravljali ob žetvi in mlačvi, pa tudi ob drugih večjih kmečkih opravilih in za praznike. Kvasenico lahko pripravimo tudi tako, da namaz pred pečenjem prekrijemo s tanko plastjo kvašenega testa, tega pa potem prelijemo s kislo smetano.