Prepevalo je nad 600 mladih pevk in pevcev

Na srečanju „Čriček poje 2016“ je nastopilo 16 otroških in mladinskih zborov, ki so s srcem in ponosom prepevali domače slovenske pesmi.
Podobno kot že vrsto let, sta velika avla in jedilnica radgonske osnovne šole bili skoraj premajhni, da bi sprejeli vse tiste, ki so želeli prisluhniti nastopom mladih pevk in pevcev, kateri so se predstavili z enkratnim petjem. V organizaciji Območne izpostave JSKD in OŠ Gornja Radgona, je namreč bila na sporedu tradicionalna območna revija otroških in mladinskih pevskih zborov občin Apače, Gornja Radgona, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici „Čriček poje 2016“. In na enem mestu se je slišalo enkratno petje iz več kot 600 mladih grl učencev in varovancev vseh sedmih osnovnih šol in tudi vrtcev iz štirih omenjenih občin, in sicer sestavljenih iz kar 16 zborov. V času petja, katero so zaradi prevelike gneče razdelili na dva dela, je gotovo mnogim staršem, dedkom in babicam, stricem in tetam, mnogim znanim in neznanim obiskovalcem in gostom, bilo nekako toplo in prijetno pri srcu.

Kako tudi ne, ko pa so otroci, skupaj s svojimi zborovodkinjami in zborovodji ter spremljevalci na inštrumenti, pripravili enkraten spored, mladi pevci in pevke, ki so sestavljali 16 zborov pa so zapeli kar 48 pesmi mnogih domačih in tujih skladateljev, pesnikov in glasbenikov, pa ljudskih pesmi ipd. Ob mnogih mladih pevcih in pevkah, ki so s svojim ubranim petjem dejansko navdušili pa nikakor ne gre pozabiti niti na spremljevalce na Orffovih inštrumentih, klavirju, kitarah..., ki so bili tudi sovrstniki mladih pevcev in pevk, zraven pa so bili tudi mnogi odrasli strokovni spremljevalci z različnimi inštrumenti. Nikakor pa ne smemo pozabiti niti na zborovodkinje in zborovodje, ki so najbolj zaslužni, ne le za lepo petje, temveč marsikje že za obstoj zborov, in brez katerih bi tovrstne prireditve težko pripravili. Vsekakor pa kaže omeniti tudi odlično moderiranje Vere Granfol, prof., ki je vse skupaj povezala s prijetnimi literarnimi vložki iz „Pike nogavičke“. Na letošnji reviji otroških in mladinskih pevskih zborov na radgonskem območju je udeležence pozdravil tudi župan Gornje Radgone Stanislav Rojko, ki je pohvalil vse ustvarjalce odličnega petja z besedami, da „kdor lepo poje tudi misli lepo“. Vsem zborovodkinjam in zborovodjem, pa sta priznanja in rože podeljevali predsednica sveta OI JSKD Gornja Radgona Slavica Kovačič in pomočnica ravnatelja OŠ Gornja Radgona, Nada Žitek.

Na sami reviji, ki je bila uspešna v vsakem pogledu, smo med drugim slišali, kako nas pesem plemeniti in bogati, in da kljub domnevno prenatrpanem šolskem urniku mora ostati čas tudi za redno zborovsko petje na šolah. Imamo zelo dobre otroške in mladinske zbore, kakovostne in usposobljene zborovodkinje. Žal pa je vse nekako premalo poguma in tudi olimpijskega duha, kjer je važno sodelovati. Lahko pa bi samo še dodali, da je žal pri nas še vedno preveč mačehovskega odnosa do mladih pevcev in nasploh zborovskega petja, ter da še tega ne bi imeli, če marsikatera izmed omenjenih zborovodkinj in še kdo, predvsem v prostem času ne bi veliko delali z otroci, in to tudi v njihovem prostem času. Za zborovsko petje je potrebno nameniti tudi več sredstev, kajti to ni navadna interesna dejavnost v šoli, temveč je tukaj potrebno veliko odrekanj in vsega drugega. Ne glede na vse, na radgonskem območju so lahko ponosni, da imajo toliko pevskih zborov, kar jim ne bi uspelo brez zborovodij, pa tudi brez ostalih strokovnih sodelavcev, ravnateljev in pomočnikov ravnateljev, predvsem pa brez otrok in njihovih staršev.

Revija, katero je ocenjevala strokovna spremljevalka Tadeja Vulc, je potrdila, da je priljubljenost petja že od nekdaj v slovenskih srcih doma in da smo po duši in navadi narod, ki rad prepeva, je zagotovo znano tudi izven naših meja. Prav zato, torej da se tradicija petja ohranja predvsem otroških in mladinskih zborov v šolah, se med drugim organizirajo tudi takšna in drugačna srečanja mladih pevk in pevcev. Za petje moraš imeti veliko posluha, volje in odrekanja, predvsem pa podpore. In prav vsi ti mladi številno pevci so dokaz, da z vztrajnostjo in veseljem, petje ne bo pozabljeno.

Kakorkoli že, s po tremi skladbami so se predstavili: Otroški pevski zbor Vrtca Manka Golarja Gornja Radgona (Zborovodkinja: Nataša Benko; Pri klavirju: Sabina Steyer Debeljak; Orehove lupinice: Stella Ritonja, Maša Trinkaus, Pia Katarina Bernard; Basovski ksilofon: Mark Marko, Lucija Debeljak; Tamburica: Tonja Stanek); Otroški pevski zbor »Mehurčki« Vrtca Radenci – Radenski mehurčki (Zborovodkinja: Fani Vrhovšek Ulamec; Pri klavirju: Jaka Ajlec); Otroški pevski zbor »Mlinček« OŠ in Vrtca Apače (Zborovodkinja: Daniela Urbanič; Pri klavirju: Marjeta Urbanič Rudolf; Violina: Jana Urbanič); Otroški pevski zbor »Črički« OŠ Gornja Radgona - 1. razred (Zborovodkinja: Sanja Sovec; Pri klavirju: Kristjan Borovšak; Solistka: Stella Borovšak); Otroški pevski zbor OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici (Zborovodkinja: Nada Špišić; Pri klavirju: Marjeta Urbanič Rudolf; Solisti: Zala Fras, Tjaša Šumak, Martin Karlo); Otroški pevski zbor OŠ Gornja Radgona - 2. in 3. razred (Zborovodkinja: Janja Šinko; Pri klavirju: Kristjan Borovšak; Solistki: Daša Maučec, Stella Borovšak); Otroški pevski zbor OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova (Zborovodkinja: Karina Matjašič; Pri klavirju: Predrag Bjelajac; Solistke: Zoja Gradiščaj, Maja Trstenjak, Maja Vogrin); Otroški pevski zbor OŠ Radenci (Zborovodkinja: Vera Stajnko; Pri klavirju: Jaka Ajlec; Solistka: Tia Lipič Stanek; Kitara: Jana Zamuda, Eva Zidar; Bonge: Denis Štefanec); Otroški pevski zbor OŠ Kapela (Zborovodkinja: Karina Matjašič; Pri klavirju: Predrag Bjelajac; Solist: Gašper Koren); Mladinski pevski zbor OŠ Kapela (Zborovodkinja: Karina Matjašič; Pri klavirju: Predrag Bjelajac; Solistka: Aneja Šoštarič); Mladinski pevski zbor OŠ Gornja Radgona (Zborovodja: Kristjan Borovšak; Pri klavirju: Predrag Bjelajac; Solistka: Daša Zorman; Violina: Julija Stajnko); Otroški pevski zbor OŠ Gornja Radgona - 4., 5. in 6. razred (Zborovodkinja: Janja Šinko; Pri klavirju: Predrag Bjelajac); Otroški pevski zbor OŠ Apače in Podružnične OŠ Stogovci (Zborvodkinja: Marija Čepin; Pri klavirju: Melanie Tavčar; Solisti: Neja Foršek, Sara Horvat, Julija Ornik, Tias Dresler, Karmen Vnuk Flavta: Evelin Novak); Otroški pevski zbor GŠ Gornja Radgona (Zborovodkinja: Nataša Trobentar Majcen; Pri klavirju: Božena Pirjevec); Mladinski pevski zbor OŠ Radenci (Zborovodkinja: Vera Stajnko; Pri klavirju: Jaka Ajlec; Solisti: Žiga Horvat, Zala Sredenšek, Denis Štefanec, Vid Velnar, Jana Zamuda, Špela Žitek); Mladinski pevski zbor OŠ Apače in Podružnične OŠ Stogovci (Zborovodkinja: Marija Čepin; Pri klavirju: Melanie Tavčar; Solistke: Ana Breznik, Lea Grajfoner, Špela Kraupner).

Sicer pa, kot pravi Mihaela Jagodic, samostojna strokovna sodelavka za vokalno glasbo, na JSKD Slovenije, na JSKD že leta spodbujajo in spremljajo množično udejstvovanje, vrednotijo dosežke naših zborov in pripravljajo zelo kvalitetne izobraževalne programe – daljše izobraževalne oblike za bolj poglobljeno znanje zborovodij in pevcev ter krajše tematske seminarje. Omogočajo pa tudi strokovno spremljanje nastopov, in to na treh ravneh: na območni ravni se lahko predstavi vsak zbor, na regijski spodbujajo čim bolj raznolike in izvirne sporede, na državni in mednarodni ravni pa težijo k mednarodni primerljivosti rezultatov. „Sistematično ukvarjanje z zborovsko glasbo, najbolj razširjeno obliko ljubiteljske dejavnosti v Sloveniji, v katero je vključeno kar 64.000 pevcev, izhaja iz dolgoletne tradicije“, dodaja Mihaela Jagodic.