Ročno pobiranje krompirja

Ko smo se peljali skozi vas Ptujsko cesto pri Gornji Radgoni...
Ko smo se peljali skozi vas Ptujsko cesto pri Gornji Radgoni, ki se nahaja ob regionalni cesti Gornja Radgona - Spodnji Ivanjci, smo na njivi zagledali nenavaden prizor, ki je prikazal ročno pobiranje krompirja. Odpravili smo se na njivo, da bi v sliki zabeležili to redko kmečko opravilo. Posebno zanimivo je bilo, da so krompir pobirale tri generacije. Se pravi starejši gospodarji Marija in Anton Paluc, in »tamladi«, družina Monike in Gregorja Paluc s svojima otrokoma Ivano in Marijem. Za trenutek smo jih zmotili in naredili zanimiv pričujoči posnetek.
Gospodinjo in gospodarja Marijo in Antona smo povprašali, kako to, da še sadijo krompir, ko pa ga drugi kupujejo v marketih: »Leta dolgo gospodarimo na tri hektarjih veliki posesti. Delamo še vse po starem, le da ne orjemo in vozimo več s vprežno živino pač pa s traktorjem, Na njivah še vedno sejemo pšenico, sadimo koruzo, peso za prašiče, buče in krompir. Vse poljščine, razen koruze, okopavamo ročno. Tako za zatiranje plevela ne uporabljamo strupenih kemikalij. Glavno gnojenje opravljamo s hlevskim gnojem, saj še redimo eno kravo, dva bika in malega telička. Ob tem pa redimo tudi prašiče, okoli hiše pa se sprehajajo kokoši. Mislim, da bi našemu kmetovanju brez pretiravanja lahko rekli »bio« kmetovanje. Mi še motike, ki je bila v preteklosti največkrat uporabljeno kmečko orodje, nismo odpisali, rekli bi zavrgli. Rekli bi, da je motika v naših rokah, tista ki zatira plevel. Naši stari ljudje so nekoč dejali, da je okopavanje rastlin, to je pese, koruze, krompirja, in drugih poljščin, nekako »malo gnojenje«. S tem rahljamo zemljo, obenem pa zatiramo plevel in mešamo zemljo s hlevskim gnojem, s katerim je bila pognojena.«
Palucovi vsako leto za zasaditev krompirja namenijo delček 100 metrov dolge njive. Tu smo ob štirih vrstah krompirja zaznali vrsto posajene krmne, tod pravijo svinjske, pese in buče. Vse to so, kot smo že omenili okopavali z motiko. Ob koncu pogovora smo zvedeli, da je letošnja letina krompirja slaba. Lani so ga zasadili le dve redi, pa so ga pridelali več kot letos, ko so zasadili štiri redi. Pridelek je namenjen za domačo porabo, bolj drobnega pa namenijo za krmo prašičem.