SLOVENIJA BOGATEJŠA ZA ŠE EN GUINNESSOV REKORD

Na ljutomerskem hipodromu se je zbralo kar 996 (dosedanji svetovni rekord: 947) vozil na motorni pogon, starejših od 25 let, kar je novi svetovni rekord; Največ je bilo avtomobilov (468) in motorjev (421), ostalo pa traktorji in tovornjaki ...
Ljutomer - Slovenija je ob letošnjih prvomajskih praznikih osvojila kar pet svetovnih (in Guinnessovih) rekordov. Dokler so kar trije pripadli enemu najboljših svetovnih ekstremnih kolesarjev, 39 – letnemu Ljubljančanu Marku Balohu, ki je v Termah 3000 v Moravskih Toplicah postavil nov svetovni rekord v vožnji na čas (neprestana 12-urna vožnja-novi rekord uradno znaša 458,8 km) ter v vožnji na 100 in 200 milj, pa smo po enega dobili v Boštanju (za kres) ter v Ljutomeru (na enem mestu so zbrali največ starodobnih vozil). Prleško društvo za ohranjanje tehnične in kulturne dediščine Janez Johan Puch je namreč v torek, 1. maja, doseglo svetovni rekord v zbranem številu starodobnih vozil, starejših od 25 let, na enem mestu. Za rekord bi bilo treba zbrati več kot 947 oldtimerjev, kar je bil dosedanji rekord, ki so ga leta 2002 postavili na Nizozemskem. Na hipodromu v Ljutomeru pa se je zbralo kar 996 oldtimerjev, ki so se popeljali na relaciji Cezanjevci, Branoslavci, Grabe, Lukavci, Cezanjevci in nazaj do hipodroma v Ljutomeru. Poleg udeležencev iz vse Slovenije so se postavljanja rekorda udeležili tudi lastniki oldtimerjev iz sosednjih držav: Avstrije, Hrvaške, Madžarske in Italije, pa tudi iz Ukrajine, Slovaške, Švedske, Nemčije in Švice.
Kar pol leta so se člani Prleškega društva za ohranjanje tehnične kulturne dediščine Johanna Janeza Pucha iz Ljutomera pripravljali na postavitev rekordne znamke, ki bi jih popeljala v Guinnessovo knjigo. Odločili so se na enem mestu zbrati več kot 947 vozil na motorni pogon, starejših od 25 let. Projekt so poimenovali „S Puchom v knjigo rekordov"“ vztrajnost pa se jim je obrestovala, ko so na prvomajski praznični dan na ljutomerskem hipodromu zbrali 996 starodobnikov, katere so lastniki pripeljali iz različnih slovenskih krajev, pridružili pa so se jim tudi mnogi ljubitelji starodobnikov iz tujine. Kot rečeno doslej so bili nosilci rekorda Nizozemci, ki so 947 starih vozil zbrali 2. maja 2002. „Veseli smo, da nam je uspelo. Tako je poplačano delo več kot 50 volonterjev, ki smo poskrbeli, da je vse nemoteno potekalo. Dodatno zadovoljstvo nam je, da je uspelo prav nam. Lani so se zaman trudili Avstrijci, pred nekaj dnevi pa tudi Nemci, ki so na znamenitem Hockenheimu zbrali »le« 908 takšnih vozil," je od veselja žarel predsednik Puchovega društva, sicer znani „kunštni Prlek“ Milan Belec, ki pa ga skupaj z najožjimi člani društva čaka za pridobitev certifikata o rekordu še kar nekaj dela. Zato so vso gradivo o lastnikih in njihovih jeklenih lepotcih že sortirali ter skupaj s fotografijami in filmskim zapisom v skladu s pogodbo poslali na sedež Guinnessove knjige rekordov v Anglijo. „Glede na določila, ki so zapisana v pogodbi, pričakujemo v kratkem certifikat, ki potrjuje doseženi rekord, vse skupaj pa ni garancija, da bo naš dosežek vpisan v knjigo rekordov. Dnevno namreč ljudje postavljajo razne rekordne znamke, zato posebna komisija odloči, kateri dosežek gre v to priznano knjigo. Kljub vsemu pričakujemo, da bo rekordna znamka, dosežena v Ljutomeru, dobila svoje mesto v knjigi“, je povedal član organizacijskega odbora, Mariborčan Jože Klobasa.
Rekordno število starih vozil je privabilo na praznični dan v prleško prestolnico več tisoč radovednežev (po podatkih organizatorjev najmanj 7.500 obiskovalcev), ki so imeli kaj videti. Od motornih koles, starejših od 100 let, odlično ohranjenih traktorjev, ki jih še danes, vsaj nekatere, uporabljajo za delo na polju, do unikatnih primerkov osebnih vozil. Prav vsi udeleženci so brez težav v koloni prepeljali vsaj dve milji, kakor nalaga pravilo, organizatorji pa so izmerili kolono, dolgo skoraj 20 kilometrov. Po uradnih podatkih je pri doseganju novega rekorda sodelovalo 468 starih avtomobilov, 421 starih motorjev, 94 starih traktorjev ter 13 tovornjakov, med katerimi je bilo tudi nekaj starejših gasilskih vozil...
Ves čas prireditve je na hipodromu vzporedno potekal zanimiv spremljajoči glasbeni program in predstavitev zanimivih gostov ter vozil. Vsekakor je tukaj bila tudi različna ponudba različnih društev, vinogradnikov, spominkarjev, klubov ipd., na voljo so bile gibanice, kvasenice in druge dobrote, v zraku so bili balonarji in zmajarji. Predstavila se je tudi Slovenska vojska, ki je med drugim postavila pontonski most preko reke Ščavnica. Sploh pa je prireditev, poleg doseganju svetovnega rekorda in opazovanju vozil, katerih ne vidimo pogosto, bila namenjena druženju in zabavi.