Za zdravo srce vseh in povsod
S številnimi aktivnostmi v Zdravilišču Radenci obeležili svetovni dan srca. Individualno in s skupnimi močmi nad srčno – žilna obolenja.
Radenci - Bolezni srca in ožilja so glavni vzrok obolevanja in prezgodnje smrti tako v EU kot tudi v celotnem razvitem svetu. In vedno konec septembra obeležujemo svetovni dan srca. Širše osveščanje o pomenu in prednostih preventive ter zdravega življenjskega sloga v povezavi s preprečevanjem in zmanjševanjem srčno-žilnih obolenj, ki so tako v Sloveniji kot v EU najpogostejši vzrok za umrljivost in eden glavnih krivcev za odsotnost z delovnega mesta, je cilj obeležitve svetovnega dneva srca, ki poteka v več kot sto državah po svetu. Temu so se tudi letos skupaj pridružili tudi Zdravilišče Radenci, Vzajemna, zdravstvena zavarovalnica, in Območna enota Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) v Murski Soboti, ki so konec septembra v Radencih organizirali številne aktivnosti z namenom širšega osveščanja o pomenu preventive ter zdravega življenjskega sloga, ki pripomoreta k zmanjševanju dejavnikov tveganja za srčno-žilna obolenja. Desetine in stotnije obiskovalcev vseh starosti iz Radencev in Pomurja ter gostov Zdravilišča Radenci, je dobro izkoristilo dvodnevno družabno-rekreacijsko dogajanje.
Peta obeležitev dneva srca v Zdravilišču Radenci je ponudila marsikaj, kjer posebej kaže omeniti: »Pohod dveh vrhov« čez Janžev in Kapelski Vrh z dvema postojankama in ogrevalno aerobiko »Trening srca – prebudimo srčni utrip«; tek »Tečem za zdravo srce, ne za dober čas« (5-kilometrski tek ); plesni nastopi in animacijski ter rekreacijski program za najmlajše in družinski tek »Tečem s srcem za srce«; Predstava za otroke »Pika nogavička gre v šolo«; otroške delavnice v »Vzajemkovi deželi zdravja«, sejem zdrave prehrane in domače obrti ter brezplačne meritve in svetovanja (testi športnic copat, analiza teka). Tudi drugi dan so potekale tudi brezplačne meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola v krvi, pa sejem zdrave prehrane in domače obrti, srčkove medgeneracijske delavnice, na koncu še strokovno predavanje z naslovom »Novosti pri perkutanem zdravljenju zaklopke« (prof. dr. Matjaž Bunc, dr. med., kardiolog na interni kliniki UKC Ljubljana)...In obiskovalci oz. udeleženci aktivnosti so bili navdušeni. Za dodatno spodbudo k udeležbi so organizatorji poskrbeli tudi z brezplačnim kopanjem za udeležence dogodka.
Do leta 2025 za vsaj 25 odstotkov zmanjšati prezgodnjo umrljivost zaradi srčno-žilnih bolezni je namreč cilj pobude za obeležitev svetovnega dneva srca, ki jo vsako leto pripravi Svetovna zveza za srce. Preventivna akcija je letos potekala pod sloganom Za zdravo srce vseh in povsod.
V Sloveniji premoremo izjemno bogastvo raznolikih naravnih zdravilnih dejavnikov, ki so v kombinaciji z naravnim okoljem odličen temelj za razvoj vrhunskih zdraviliških in sprostitvenih programov, ki pripomorejo k zmanjševanju dejavnikov tveganja za najrazličnejša obolenja. „V Zdravilišču Radenci, kjer je na enem mestu skoncentrirana celotna zdravstvena ponudba, od preventive do diagnostike, zdravljenja in rehabilitacije, posebno pozornost posvečamo spodbujanju zdravega načina življenja. Oblikovali smo preventivne specialistične programe za različne ciljne skupine, ob celoviti zdravstveni oskrbi zdraviliške goste »učimo« zdravega življenjskega sloga in jih spodbujamo k udejanjanju tudi v domačem okolju po zaključku zdravljenja oz. rehabilitacije - mnogi se zato vračajo k nam na znamenite mineralne kopeli in redne kontrole v naš zdravstveni center. Zdraviliškim in počitniškim gostom nudimo številne možnosti rekreacije in izletov, ki ob sprostitvi v kopališču in medico-wellness centru ter uravnoteženi prehrani pripomorejo k zmanjševanju dejavnikov tveganja za razvoj srčno-žilnih obolenj“, je ob letošnjem dnevu srca izpostavil Igor Magdič, izvršni direktor Zdravilišča Radenci, Term 3000-Moravskih Toplic in Term Lendava.
Z aktivnostmi na področju promocije zdravja in preventive ZZZS uresničuje v strateškem razvojnem načrtu za leto 2014-2019 zastavljene cilje. „Na podlagi Pravilnika o sofinanciranju projektov za promocijo zdravja smo na ZZZS izvedli javni razpis za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja na delovnem mestu v letu 2015 in 2016 v skupni višini treh milijonov evrov. Za preventivne programe, v katere so vključeni od najmlajših, predšolskih in šolskih otrok, do študentov in odraslih ZZZS nameni okoli 36,5 milijonov evrov letno, od tega desetino za pomursko regijo. Vsako leto omogočamo tudi zdravstveno letovanje otrok, letos je v Baški letovalo 581 otrok iz Pomurja. S spreminjanjem slabih življenjskih navad in razvad ter preventiva bistveno pripomorejo k zmanjšanju prezgodne umrljivosti, zmanjšanju pogostosti in posledic nekaterih bolezni kot so srčno-žilne, kostno-mišične, diabetes, previsok krvni pritisk, depresija…«, je aktivnosti na področju promocije zdravja in preventive ZZZS predstavil Ivan Tibaut, direktor območne enote ZZZS v Murski Soboti.
Nasvete in priporočila na področju preventive in zdravega življenjskega sloga so udeleženci dogodka v Radencih udejanili v praksi. Širok program obeležitve svetovnega dneva srca je predstavil tudi Roman Buzeti, direktor Vzajemne zavarovalnice, PE Murska Sobota. Ob tem je izpostavil tudi prizadevanja Vzajemne na tem področju. „Na Vzajemni se zavedamo, da kar v zdravje vložiš, ti bo zdravje tudi povrnilo, zato smo nadgradili naš program zvestobe in svojim zavarovancem omogočili program Varuh zdravja, v katerem jim pomagamo pri skrbi za zdrav življenjski slog. Brezplačno jim omogočamo rekreacijo pod vodstvom trenerjev, zagotavljamo brezplačne preventivne zdravstvene storitve, nudimo svetovanje o zdravi prehrani, varni uporabi zdravil in o preprečevanju izgorelosti ter številne druge ugodnosti na področjih zdravstvenih storitev, rekreacije in sprostitve“, je med drugim povedal Roman Buzeti, ki je dodal, da se v program Varuh zdravja lahko vključijo zavarovanci, ki imajo pri Vzajemni sklenjeno kakršnokoli zavarovanje s trajanjem enega leta, z vključitvijo pa jim bodo podarili majico, ter dodatne ugodnosti.
Novost v Zdravilišču Radenci: JEJMO BOLJE!
Tudi na področju kulinarike v Zdravilišču Radenci posebno pozornost posvečajo vključevanju lokalne in sezonske hrane. V sodelovanju s priznano nutricionistko Mojco Cepuš goste osveščajo o zdravem prehranjevanju z vnaprej pripravljenimi predlogi . „V posebnih kotičkih v hotelski restavraciji smo pripravili jedi po nasvetih nutricionistke in jih zbrali pod oznako »Izberimo zdravo«. Združili smo jih v pet skupin, in sicer »za zdravo srce«, »za zdravje ledvic«, »pri sladkorni bolezni«, »za fit postavo in zdravo hujšanje« in »proti stresu«. Jedi, označene s temi oznakami, lahko gostje izbirajo pri vsakem obroku in tako upoštevajo načelo: Ne jejte manj, jejte bolje! Nasvete o zdravem prehranjevanju za vseh pet skupin smo zbrali tudi v posebni zloženki »Izberimo zdravo«, ki naše goste spremlja lahko tudi domov“, je novost predstavila Vesna Maučec, direktorica hotelov v Zdravilišču Radenci.
V Društvu za zdravje srca in ožilja ob dnevu srca opominjajo, da je vsak sam odgovoren za svoje srce, kar 80 odstotkov prezgodnjih smrti zaradi bolezni srca in ožilja bi namreč lahko preprečili predvsem z zdravim načinom življenja. „Zelo preprosto je, predvsem pa vsem dosegljivo: zdrava prehrana, več gibanja, manj škodljivih razvad in občasne kontrole krvnega tlaka, maščob v krvi, snemanje srčnega ritma. Ob svetovnem dnevu srca lahko poudarimo, da je to dolgoročna naložba, ki se bo zagotovo obrestovala. Želimo si, da bi v prihodnje akcijo razširili na vso državo“, pravijo v društvu, kjer pozivajo vse prebivalke in prebivalce Slovenije, naj storijo nekaj za svoje srce in ožilje. Odločevalce pa, naj zagotovijo zdravju prijazna okolja za bivanje ljudi, ki bodo nudila zelenice za rekreacijo, brezplačne možnosti za telesno dejavnost, urejene kolesarske steze, varne poti za pešačenje, kolesarjenje, varovanje zdravja na delovnih mestih in podobno.
Evropska mreža za srce pa bo ob letošnjem Svetovnem dnevu srca evropskemu komisarju za zdravje Toniju Borgu predala posebno peticijo z naslovom Environemnt the Heart oz. Okolje in srce. V društvu ob tem vse prebivalce pozivajo k podpisu peticije, s katero bodo izrazili podporo prizadevanjem evropske civilne družbe za izboljšanje življenjskih in delovnih pogojev. „Zdrav življenjski slog vodi do zdravega srca in ožilja. Predvsem želimo na zdrav način življenja navaditi mlado generacijo“, dodajajo v društvu.
130-LETNA TRADICIJA ZDRAVLJENJA SRČNOŽILNIH BOLEZNI
Že davnega leta 1882 so začeli ljudje prepoznavati zdravilne učinke mineralne kopeli iz Radencev in še danes jo njihovi gostje pijejo neposredno iz vrelca, le nekaj trenutkov po tem, ko privre na dan iz zemeljskih globin. Po vsebnosti ogljikovega dioksida spada med najbogatejše mineralne vode v Evropi in tudi zato Radenci slovijo po svojih mineralnih CO2 kopelih, ki ugodno vplivajo na organizem, zlasti pri koronarnih boleznih, hkrati pa človeku prinašajo sprostitev in ugodje. Danes je Zdravilišče Radenci ugleden zdraviliški center za rehabilitacijo srčno-žilnih bolnikov ter priznano diagnostično središče, kjer so svoje zatočišče poleg srčnih bolnikov našli tudi vsi, ki si želijo okrepiti svoje zdravje ob programih aktivnega oddiha. Sodobni zdravstveni in preventivni programi temeljijo na dolgoletni tradiciji učinkovitega zdravljenja bolezni srca in ožilja, obolenj ledvic in sečnih poti, revmatičnih obolenj ter bolezni presnove.
ŠTIRJE NARAVNI ZDRAVILNI DEJAVNIKI
Radenci so eden redkih zdraviliških krajev v Evropi s kar štirimi naravnimi zdravilnimi dejavniki: mineralno in termalno vodo, zdravilnim blatom in blagim podnebjem z več kot 250 sončnimi dnevi na leto. Ti Radence uvrščajo med redke zdraviliške kraje v Evropi s tako bogatimi naravnimi zdravilnimi viri. Od 1882. leta, ko so v Radencih sprejeli prve zdraviliške goste se je spremenilo marsikaj, le zdravilni učinki edinstvene mineralne in termalne vode še vedno ostajajo enako blagodejni. Še več, v vse napornejšem ritmu vsakdana so danes dragocenejši kot kdajkoli prej naravna mineralna voda. Vsakomur priporočajo svojo najboljšo naravno danost, ki jo uporabljajo tako za zdravljenje kot preventivo in dobro počutje. Polna kad vsem znane radenske, ki pa ima v nasprotju s tisto iz steklenice zelo veliko ogljikovega dioksida, neposredno širi žile, pronica skozi kožo in naredi žilno steno bolj prožno, elastično, mehko, zato se po petnajst- do dvajsetminutnem kopanju uravnava tlak ter izboljša počutje. Kopanje v naravni mineralni vodi s temperaturo od 30 do 33 °C človeka okrepi, organizem se učinkovito osvobodi »odpadnih« snovi, telo se hitreje obnavlja, poveča pa se tudi njegova odpornost.
Zdravilno pitje mineralne vode neposredno iz vrelca!
Indikacije: obolenja ledvic in sečnih poti, bolezni presnove. Pitje naravne mineralne vode ugodno vpliva na izločanje sline, pospešuje peristaltiko prebavnega trakta in izboljša prebavo, pospešuje izločanje urina, s tem izpira ledvična pota in tako organizmu omogoča, da se hitreje in izdatneje očisti odpadnih snovi, ki nastajajo z metabolizmom pri notranjem izgorevanju. Poznan je tudi učinek zaviranja rasti bakterij, ki najpogosteje povzročajo vnetje ledvičnih čašic, ledvičnih poti in mehurja. S kopelmi v termomineralni vodi in blatnimi oblogami učinkovito zdravijo degenerativna obolenja sklepov in stanja po poškodbah ali operacijah lokomotornega aparata. Sladkovodno blato učinkovito prenaša toploto v globino ter tako zmanjšuje arterijski krvni tlak, na mestu obloge se poveča krvni obtok. Peloidna obloga deluje zmerno pomirjevalno, blaži bolečino in ugodno deluje pri kroničnih vnetjih. Zdravilno blato se uporablja pri kroničnih boleznih okostja, sklepov, mišičja ter po operacijah in poškodbah. Peloidne obloge zmanjšujejo stres in pomirjajo, zato so odlična kombinacija s kopelmi v mineralni vodi in masažami.
Zdravilna klima – več kot 250 sončnih dni letno
Raziskave so potrdile blagodejne učinke vremena na zdravje, kar v zdravilišču s pridom uporabljajo v okviru usmerjene rekreacije na prostem ter na področju zdraviliške terapije. Več o zdravilnih učinkih naravnih faktorjev gostje izvedo na pohodu ali vodeni nordijski hoji po dobrih 8 kilometrov dolgi poti med Vrelci življenja, za prijeten sprehod in jutranji tek pa je priljubljena Srčkova pot v zdraviliškem parku. Dobrobiti zdravilne klime so okrepijo, če se kombinirajo s kolesarskim potepom ob reki Muri. Gostom so na voljo tudi električna kolesa! V medico-wellness centru, ki je sodoben center zdravja in sprostitve ter središče zdraviliške dejavnosti v Radencih, za zdraviliške goste 24 ur na dan skrbi uigrana ekipa zdravnikov – internistov, kardiologov. V strokovnem timu vsak dan sodelujejo še fiziatri, po potrebi kardiokirurg, interventni kardiolog, angiolog in flebolog, nevrolog, diabetolog, nefrolog, urolog, gastroenterolog, ortoped, psiholog, nutricionist, močna ekipa specializiranih fizioterapevtov in medicinskih sester.
Najbolje opremljen srčno -rehabilitacijski center v Evropi
Zdravilišče Radenci je pridobilo novo, najsodobnejšo opremo za neinvazivno diagnostiko srca in ožilja. Zdravilišče razpolaga z najsodobnejšim 3D ultrazvočnim aparatom za preiskave, ki omogoča do zdaj najbolj popoln ultrazvočni vpogled v telo (srce, ožilje, trebuh, sklepi, mišice, ščitnica, urologija, ginekologija ipd.). Je trenutno najboljši UZ aparat na svetu, ki ga ni na voljo trenutno nikjer drugje v Sloveniji, niti v bližnjih državah. Zdravilišče Radenci se ponaša tudi z najsodobnejšo opremo za obremenitvena testiranja in kardio-rehabilitacijo oz. rehabilitacijo bolnikov s srčno- žilnimi boleznimi.