LEOPOLDOV SEJEM V RADGONI V ZNAMENJU METEL IN "KIBICERJEV"

Metle in suho sadje glavna moda prireditve v Gornji Radgona: 3 komada 8 €!...
Čeprav so na letošnji (v sredo, 15.11), sicer izjemno vetrovni in mrzli tradicionalni Leopoldovi sejemski prireditvi prodajalci, katerih je prav zaradi mraza, bile nekaj manj, ponujali marsikaj, so bile v ospredju navdane sirkine metle ter tudi posušeno različno sadje, kjer so bile vrste kupcev najdaljše. Metle so namreč prodajalci ponujali zelo ugodno, in sicer tri komade za 8 evrov, kar so mnogi izkoristili in jih kupili tudi, če jih niso potrebovali. Zato niti ne preseneča, da je veliko obiskovalcev prireditve odhajalo z tremi ali večjimi metlami, in po Gornji Radgoni in tudi na drugi strani reke Mure, v sosednji Avstriji, smo lahko srečali veliko ljudi z omenjenim »ženskim« orodjem, kot se je izrazil eden izmed kupcev, ko je dejal, da bo »orodje samo prinesel domov, ostalo pa ni moje delo…«. Vsekakor je v promet dobro šlo tudi kuhano vino in druga poživila, čeprav ni bilo dežja, tudi veliko dežnikov ter še marsikaj.
Sicer pa, tako kot že okoli 300 krat doslej so tudi letos na dan sv. Leopolda pripravili tradicionalni »Leopoldov sejem« v Radgoni. Gre za tradicionalno sejemsko prireditev, ki z redkimi izjemami (kuga, vojne…) poteka neprekinjeno že od leta 1700 in to na območju celotne Radgone, ki je nekoč bila enotna, v zadnjih nekaj desetletjih pa na obeh bregovih reke Mure, v dveh prijateljskih mestih, v dveh prijateljskih državah – v Gornji Radgoni in v avstrijski Radgoni, kjer letos zadnjič med mestoma formalno obstaja državna meja. Gre tudi za najstarejši sejem na tem območju, na katerem pa se lahko kupi praktično »vse od igle do letala«, predvsem pa potrebščine za kmetovalce in vsakdanjo rabo, saj zlasti kmetje, potem ko so končali z vsemi opravili na kmetijah, imajo več časa za obisk Leopoldovega sejma, pa tudi samo za »kibic«. Večina obiskovalcev Leopoldovega sejma z obeh bregov reke Mure, torej iz Avstrije in Slovenije, obiščejo sejma tako v Bad Radkersburgu, kot v Gornji Radgoni. Sicer pa je sejem v Gornji Radgoni tudi letos, po izjemno mrzlem in vetrovnem vremenu potekal na mestni tržnici ter okoliških parkiriščih in travnikih, s svojim šotorom in bogračem (prekmurski golaž) pa so se tradicionalno v (po) volilnem programu predstavili tudi člani OO SD Gornja Radgona, čeprav letos ne bo več nobenih volitev. V avstrijski Radgoni pa je sejem tudi letos potekal predvsem v središču mesta, na glavnem trgu in vseh osrednjih mestnih ulicah…
Metle, katerih je kot rečeno bilo prodanih največ pa so ramale tudi čez reko Muro in Leopoldov sejem leta 2007 bo zanesljivo ostal v spominu po metlah, ter tudi po prodaji velikih količin suhih sliv, jabolk, hrušk, ananasa, papaje, orehov, lešnikov…, in mogoče tudi po dežnikih, ki so jih tudi ponujali zelo poceni (celo dva za pet evrov) in so jih mnogi kupili čeprav še zdaleč ni bilo dežja... Letos kaže posebej omeniti, da je bilo presenetljivo veliko domačih dobrot, ter izdelkov z okoliških kmetij, kar prejšnja leta ni bil primer