LELJAK O PREGNANIH NEMCIH
Predstavili bodo novo knjigo Romana Leljaka, ki obravnava povojnem pregonu iz Slovenije...
V založbi Društva za raziskovanje polpretekle zgodovine s Kapelskega Vrha nad Radenci, je izšla še nova, že 15. knjiga zgodovinarja Romana Leljaka, pod naslovom „Pregnani“. Avtor v knjigi velikega formata, na okrog 700 strani, z veliko arhivskega gradiva in dokumentov, razglablja o povojnem etičnem čiščenje Slovenije, s podnaslovom: Usoda nemške manjšine v letih 1945/46. Novo knjigo, ki je izšla v nemškem jeziku, bodo širši javnosti, ta četrtek, 12. septembra 2013, ob 11. uri v dvorani Slovenske matice, na Kongresnem trgu 8/I, v Ljubljani, predstavili: Jože Dežman, predsednik Komisije Vlade Republike Slovenije za reševanje vprašanj prikritih grobišč; Veronika Haring, predsednica Zveze kulturnih društev nemško govoreče etnične skupnosti v Sloveniji; Andrej Ajdič, predsednik Kulturnega društva Celje ob Savinji, ter Roman Leljak, avtor.
„Roman Leljak je spet dokazal, da je v slovenskih arhivih dovolj ohranjenih dokumentov, ki omogočajo nadaljnji razkroj tabujev titoizma. Seznami oseb, ki so jih po drugi svetovni vojni izgnali iz Slovenije, kot pripadnike nemški manjšine, ki jih Leljak objavlja v tej knjigi, obsegajo več kot 16.100 imen. Dosedanje navedbe režimskega zgodovinopisja so temeljile na statistiki tajne politične policije, ki je navajala, da je bilo izgnanih nekaj več kot 9.000 pripadnikov nemške manjšine...“, pravi Društva za raziskovanje polpretekle zgodovine, Maja Rožman.
Zanimivo je omeniti, da je Leljak že pred dnevi, svojo najnovejšo knjigo podaril predsednikoma Slovenije in Avstrije Borutu Pahorju in Heinzu Fischerja, ki sta se srečala v naši državi.