NAD 2.000 SLOVENSKIH PLANINCEV NA JERUZALEMU

Dobrih 2.000 planincev in ljubiteljev planinstva in narave iz vse Slovenije, ter tudi iz sosednje Hrvaške in Madžarske, se je udeležilo proslave letošnjega Dneva slovenskih planincev, ki je potekalo na ...
Ob Dnevu slovenskih planincev, tudi 60. obletnica PD Ljutomer Dobrih 2.000 planincev in ljubiteljev planinstva in narave iz vse Slovenije, ter tudi iz sosednje Hrvaške in Madžarske, se je udeležilo proslave letošnjega Dneva slovenskih planincev, ki je potekalo na Jeruzalemu. Večina udeležencev je prišla na Jeruzalem peš od železniških postaj Pavlovci, Ivanjkovci, Mekotnjak, Športne dvorane Ljutomer in z drugih izhodišč. Ob tej priložnosti so člani Planinskega društva Ljutomer pripravili slovesnost s kulturnim programom ob 60. obletnici ustanovitve društva, hkrati pa so razvili društveni prapor. Prav Planinsko društvu Ljutomer, ob pomoči Občine Ljutomer in Planinske zveze Slovenije, je tudi organiziralo celotno dogajanje, na katerem je govornik bil predsednik PD Ljutomer Ivan Kraljič.
Obiskovalce so nagovorili še predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik, županja Občine Ljutomer Olga Karba in še nekateri drugi. Med drugimi je gost na slovesnosti bil tudi znani slovenski alpinist Viki Grošelj, kateremu je za njegov doprinos k tokratnemu praznovanju slovenskega planinstva županja Karbova poklonila monografijo Prlekije. Ivan Kraljič pa je ob tem prejel tudi priznanje iz rok Bojana Rotovnika in podpredsednika Olimpijskega komiteja Slovenije Branka Žnidariča. „V teh letih smo iz peščice zanesenjakov v PD Ljutomer združili na stotine ljudi. Krepimo duha in telo na izletih, pohodih, vzponih. Vzgajamo vodnike in mentorje. Učimo mlade, kako postati ljubitelj narave, kako naravne danosti ohranjati ter odkrivati lepote hribov in gora. V planinah doživimo veliko lepega, česar ne pozabimo, ko se spet vrnemo v nižine, kjer je vse drugače. A tudi na zadnjem gričevju, preden se gorice spustijo v panonsko nižino, ob Muri leže lepi kraji. Naš najvišji vrh Jeruzalem meri le 341 metrov, a še nikogar ni pustil ravnodušnega. Preko njega in v okolici poteka več planinskih transverzal, planinec na pohodu po njih ostane brez besed“, je več kot 2000 pohodnikov na dnevu slovenskih planince in 60-letnici delovanja svojega društva na Jeruzalemu, nagovoril predsednik PD Ljutomer Ivan Kraljič, ki je dodal: „Praznovati šestdesetletnico PD Ljutomer sočasno z dnevom slovenskih planincev v osrčju prleških gričev je planinska čast za nas. Ponosni smo na vsako drevo, vsak kamen in cvetlico, vsako pest zemlje in košček tega mozaika. Ponosni smo na vsakega planinca, izkušenega ali novinca, le da je glava na pravem mestu in noge na pravi poti. Navzgor. V planine. Čim več lahkotnih vzponov imejte, med planinami se veliko smejte. Zagotovo je tudi to recept za daljše življenje“," je govor sklenil Kraljič in požel navdušenje množice pohodnikov, ki so se zbrali na stičišču občin Ljutomer in Ormož. Ob šestdesetletnici PD Ljutomer pa je bil slovesno razvit prapor društva, ki so se mu poklonili številni prapori sosednjih PD ter društev iz Hrvaške in Madžarske.
Ob planinskem prazniku na Jeruzalemu so v okviru letošnjega projekta Evro pohod - pešpoti in voda, iz rek območja Prlekije in Prekmurja, zlasti Mure in Ščavnice, zlili odmerke voda v skupni sod, ki ga bodo 1. oktobra v Ljubljani dopolnili še z vodami drugih slovenskih rek ter ga poslali na zaključno prireditev 15. oktobra v Španijo. Voda je element življenja, ki ne pozna meja. Je pomlad življenja, hkrati pa prometna pot in vir energije. Sreča vsakega sprehajalca, na primer v obliki jezera, reke, ledenika. Ljudje morajo z njo ravnati zavedno in jo zaščititi pred onesnaženjem. Voda lahko zaradi klimatskih sprememb postane omejeno blago, in je ključnega pomena za življenje. Voda začne svojo pot v izvirih. Brez njih ni življenja, ni kulture, ni zdravja. Z geslom »Pohodi po E-poteh in k E-potem« bodo evropski pohodniki s sabo nosili idejo skozi celotno Evropo do Andaluzije.
V Sloveniji, kjer prireditev poteka pod pokroviteljstvom predsednika RS Danilom Türkom, je vsaka soustanoviteljica Komisije za evropske pešpoti (Keups) organizirala svoj dogodek v letu 2011. Turistična zveza Slovenije, je organizirala slavnostno zajemanje voda iz jezera in morja, ob jezerskih dnevih, Planinska zveza Slovenije je organizirala slavnostno zajemanje voda rek in ledenika, Zveza gozdarskih društev Slovenije je organizirala slavnostno zajemanje voda iz podtalnice, Zavod za gozdove Slovenije pa je organiziral slavnostno zajemanje voda iz vodnih zajetij v gozdu. Vodo iz štirih posod iz Slovenije bodo 1. oktobra 2011 zlili v eno posodo na Geossu, središču Slovenije. In ta posoda z vodo bo romala v Španijo. Na zaključnem dogodku v Alhambri, Granadi, v Španiji 16. oktobra 2011, se bodo vedra z vodo spraznila v pripravljene amfore. Voda iz teh amfor bo stekla v levji vodnjak (Fuente de los Leones) na dvorišču v Alhambri. Iz tega vodnjaka, ki ga nosi dvanajst levov, bo izbruhnil izvir življenja, ustvarjalna moč vode.