Slovenščina tudi na jugovzhodu Avstrije

Z radgonskega gradu čez reko Muro oddaja ORF/Radio AGORA.
Konec letošnjega septembra si bodo gotovo zapomnili vsi tisti, ki jim je slovenščina materin jezik živijo pa v zamejstvu ter tudi tujci, ki jim slovenščina ni povsem tuj jezik. Na gradu v Gornji Radgoni je namreč postavljen ustrezni oddajnik, preko katerega sedaj oddaja nov radijski program namenjen predvsem južni in vzhodni avstrijski Štajerski. Novi radio AGORA Divan z oddajo „Pozdravljena Štajerska“ bo na sporedu vsaj ponedeljek in torek med 13. in 14. uro Ob tem bo ob pononedeljkih med 18, in 19. uro še posebna oddaja iz južne Štajerske. Radio Agora 105,5 lahko poslušamo na frekvencah: 92,6 MHz (Bad Radkersburg/Radgona); 101,9 MHz (Soboth/Sobota) in 98,4 MHz (Leutschach/Lučane).

„Na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu smo ponovno z velikim veseljem sprejeli novico, da bo sedaj mogoče spremljati radijski program v slovenskem jeziku tudi na območju avstrijske Radgone. S tem se nadaljuje zagotavljanje redne medijske oskrbe v slovenskem jeziku in uresničevaje pravic iz Avstrijske državne pogodbe iz leta 1955 na avstrijskem Štajerskem. Prvič je bilo mogoče prisluhniti slovenskemu sporedu na ORF in radiu AGORA maja 2013 na južnem Štajerskem v občini Sobota in nato oktobra 2013 na območju Lučan. Sedaj pa je pričel z delovanjem novi oddajnik za območje Gornje Radgone. Takšni dogodki so za pripadnike avtohtone slovenske manjšine v deželi Štajerski pomembne prelomnice, saj je bila slovenščina na Štajerskem skozi desetletja izrinjena iz javnega prostora. Še posebej me veseli, da se bo ta pomemben dogodek izvedel v Pavlovi hiši, ki je srce kulturnega delovanja slovenske manjšine na Štajerskem in ki si s kulturo sobivanja in sožitja ter dialoga že vrsto let prizadeva, da bi se slovensko besedo slišalo v domačih krajih. Ob takšnih dogodkih me navdaja optimizem, da avtohtona slovenska manjšina v deželi Štajerski dobiva vidno mesto, ki ji je bilo v zgodovini toliko časa odrekano in ki je za obstoj te majhne in ranljive skupnosti tako pomembno“, je zadovoljen resorni minister Gorazd Žmavc.

S skupnim delom radia ORF in radia AGORA se torej gradijo mostovi med dvema narodoma in kulturama, tkejo se vidne in nevidne vezi, ki omogočajo medsebojno poslušanje, dopuščanje, sprejemanje, spoštovanje in razumevanje ter dajejo vrednost jeziku, ki je del bogate zgodovinske in kulturne dediščine tega obmejnega prostora. „Radijski program, ki že nastaja in bo nastajal, doprinaša k boljšemu poznavanju slovenske manjšine iz dežele Štajerske ter tudi iz dežele Koroške ter navsezadnje vzpodbuja sodelovanje in povezovanje med Slovenci na Koroškem in Slovenci na Štajerskem. Ob tej priliki bi želel čestitati in se zahvaliti radiu ORF in radiu AGORA za dosedanje delo, za razumevanje žlahtnega pomena, ki ga ima vaše delo za obstoj in razvoj slovenske manjšine in za vsa vaša prizadevanja, ki so privedla do dodatne radijske ponudbe na avstrijskem Štajerskem. Veseli me, da skupaj stopamo po novi poti odprtega dialoga in prijateljskega sodelovanja“, je dodal minister Žmavc.