NAJ ŠPORTNIKI/43. IZBOR POMURSKEGA ŠPORTNIKA, ŠPORTNICE IN ŠPORTNEGA KOLEKTIVA

NASLOVI ZA KOLESARJA, ATLETINJO IN NAMIZNOTENISAČE...
Murska Sobota - Športno uredništvo regionalnega tednika Vestnik iz Murske Sobote, je enako kot že več kot 40 let, tudi lani ob koncu koledarskega leta pripravila razglasitev najboljših pomurskih športnikov, športnic in ekip. Tokratna slovesnost je sicer bila nekoliko kasneje, in sicer včeraj, 11. januarja 2007 v Kulturnem domu Beltinci. A to ne pomeni, da izbira najboljših ni bila zanimiva. Številni športniki in športnice, ter športni kolektivi so namreč v minulem letu dosegli odlične rezultate, tako da je športne novinarje in dopisnike iz pomurske regije čakalo težavo delo. Poleg novinarjev, čigavi glasovi so bili v ospredju, pa so pri izbiri najboljših športnikov in športnic odločali tudi bralci tednika Vestnik. V moški konkurenci je prvo mesto pripadlo mlademu kolesarju Simonu Špilaku iz Tropovcev, sedaj članu profesionalnega moštva Krka-Adria Mobil iz Novega mesta, kjer žanje nove uspehe. Že marčevska etapna zmaga na mednarodni kolesarski dirki v Poreču je napovedovala lepe dosežke. Kot najboljši slovenski kolesar v kategoriji do 23 let si je na široko odprl vrata za sodelovanje na evropskih in svetovnih prvenstvih. Kot državni prvak se je udeležil tudi septembrskega svetovnega prvenstva v cestnem kolesarstvu, ki je bilo v Salzburgu. V izredno močni svetovni konkurenci je bil v kronometru osmi, kar velja za nadvse obetaven rezultat, čeprav je osebno morda pričakoval višjo uvrstitev. Nekoliko slabši pa je bil v cestni dirki na 176,8 kilometra dolgi progi. In kar je najbolj spodbudno strokovnjaki so si edini, da je pred Simonom Špilakom zares velika kolesarska prihodnost. Na drugo mesto se je uvrstil slovenski reprezentant v streljanju Robi Markoja. V minulem letu je dosegel nekaj odmevnih rezultatov, med drugim mu je z zračno puško uspelo premagati tudi Rajmonda Debevca. Poleg tega je zmagal na tekmi serije Grand prix v češkem Plznu, kar upravičeno šteje za uspeh kariere. Za marsikoga je morda presenetljivo, da se je v močni članski konkurenci na visoko tretje mesto povzpel še kadet – osnovnošolec iz Prlekije Jan Žibrat. Kot najbolj nadarjeni slovenski igralec namiznega tenisa in član namiznoteniškega kluba Sobota je najprej postal državni prvak med kadeti. Prav tako je postal državni prvak v sistemu šolskih športnih tekmovanj. Na prvem odprtem turnirju sezone, kjer so merili moči najboljši slovenski namiznoteniški igralci do 21 let, pa je presenetljivo, vendar povsem zasluženo, zmagal. Še posebno je odmevala njegova srebrna medalja v dvojicah na evropskem kadetskem prvenstvu v Sarajevu. Med dekleti je po pričakovanju najboljša atletinja Sonja Roman. Ta 27-letna tekmovalka, članica Atletskega društva Maribor 98, sicer doma s Hodoša, je v preteklosti navdušila z nekaterimi odmevnimi rezultati. Tako je v njeni zbirki več državnih naslovov, med drugim je postala leta 2006 v Murski Soboti državna prvakinja v cestnem teku na 10 kilometrov. Kot stalna članica slovenske reprezentance je dosegla nekaj dobrih rezultatov tudi v zlati ligi. Kot slovenska reprezentantka je bila na evropskem prvenstvu v krosu v Italiji med 58 članicami, ki so prišle na cilj, edina Slovenka. Zasedla je solidno 24. mesto, s čimer je izpolnila pričakovanja strokovnega vodstva. Ne gre prezreti tudi njenega nastopa na evropskem prvenstvu v Göteborgu, kjer pa je žal obstala v kvalifikacijah teka na 1500 m. Druga je Polonca Hüll, članica Karate kluba Tromejnik Kuzma. Slovenska reprezentantka v šotokan karateju je na 9. svetovnem prvenstvu v Tokiu v začetku novembra osvojila srebrno medaljo kot članica ženske ekipe v katah. V borbah je v kategoriji do 60 kg zasedla 9. do 16. mesto. Hkrati je tam opravila še izpit za 2. dan oziroma mojstrski črni pas. Na tretje mesto se je uvrstila judoistka Maja Uršič. Rojena Sobočanka že vrsto let nastopa kot članica Judo kluba Sankaku Celje. Je trikratna državna prvakinja v kategoriji do 63 kg, lani pa je postala tudi najboljša športnica Mestne občine Murska Sobota. Za najboljšo športno ekipo v letu 2006 je izbran Namiznoteniški klub Kema Puconci. Že od začetka svojega delovanja dosega vidne uspehe v državnem merilu. Nekaterim članom kluba se je celo uspelo uvrstiti v slovensko reprezentanco v zadnjem času briljira Mitja Horvat. So slovenski pokalni podprvaki, z dvema članoma slovenske reprezentance pa so se uvrstili med 16 najboljših moštev v Evropi. Po jesenskem naslovu so na najboljši poti, da osvojijo prvi naslov državnih prvakov v članski konkurenci. Klub ima svojo ekipo še v drugi ligi in ekipo med najmlajšimi. Veliko zaslug za te uspehe imajo trenerja članov in mladih Štefan Kovač in Mirko Unger ter vodstvo kluba, ki ves čas namenja posebno pozornost svojemu naraščaju. Drugo mesto je zasedel Hokejski klub Pliva Lipovci. Osvojili so naslov državnega prvaka v dvoranskem hokeju in tudi naslova državnega in pokalnega prvaka Slovenije v hokeju na travi. Sodelovali so tudi v mednarodni Interligi, kjer so zasedli prvo mesto. Vrhunec tekmovalne sezone za leto 2006 je bil vsekakor nastop na evropskem prvenstvu državnih prvakov skupine C v Zagrebu. V konkurenci močnih profesionalnih ekip iz hokejsko razvitih evropskih držav so se kot zmagovalci ponovno uvrstili v kvalitetnejšo skupino B evropskega hokeja. Veliko skrb posvečajo tudi mlajšim selekcijam, ki prav tako dosegajo odlične rezultate. Tretji je Ženski nogometni klub Pomurje Filovci. Članska ekipa je prvič osvojila naslov državnih prvakinj, saj je ugnala glavne tekmice, igralke novomeške Krke. Tekmovale so v zelo močni ligi evropskih prvakinj, kjer pa ni bilo pričakovati kakega večjega uspeha. V pokalu NZS so klonile šele v finalu. Poleg tega sta v državnem prvenstvu drugi mesti zavzeli ekipi kadetinj U-16 in deklic U-12. Najboljša strelka članske ekipe Mateja Zver je v močni konkurenci najboljših slovenskih športnic nedavno zasedla 11. mesto in s tem potrdila, da je v tej panogi še velika prihodnost slovenskega športa. Najboljša deseterica pomurskih športnikov: 1. Simon Špilak (kolesarstvo), 2. Robi Markoja (strelstvo), 3. Jan Žibrat (namizni tenis), 4. Fabijan Cipot (nogomet), 5. Davor Gregorinčič (atletika), 6. Mitja Horvat (namizni tenis), 7. Denis Žilavec (nogomet), 8. Boštjan Maček (trap), 9. Stanislav Kuzma (nogomet), 10. Robi Mesarič (hokej na travi). Najboljša deseterica pomurskih športnic: 1. Sonja Roman (atletika), 2. Polonca Hüll (karate), 3. Maja Uršič (judo), 4. Tina Jureš (atletika), 5. Mateja Zver (nogomet), 6. Marika Kardinar (kegljanje), 7. Mihaela Čirič (rokoborba), 8. Jasmina Maček (trap), 9. Urška Martinec (atletika), 10. Simona Gomboc (atletika). Najboljša deseterica pomurskih športnih ekip: 1. NTK Kema Puconci, 2. HK Pliva Lipovci, 3. ŽNK Pomurje Filovci, 4. NK Nafta, 5. AK Pomurje PDU, 6. OK Galex Mir, 7. NTK Sobota, 8. KK Radenska Creativ Sobota, 9. KK Ljutomer, 10. RD Sobota.